Konsantrasyonu Etkileyen Faktörler ve Çözüm Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

Konsantrasyon sorunu yaşayan insanlar işlerine ve çalışmalarına yeterince odaklanamaz ve hayatlarında başarılı olamazlar. Hem eğitim hayatında hemde iş hayatında başarılı olmak için konsantrasyon probleminin nedenleri araştırmalı ve çözüm getirmelidir. Aşağıda konsantrasyonu etkileyen faktörler ve bu faktörleri ortadan kaldırmanızı sağlayacak çözüm önerileri sunulmuştur.

1- Sosyal Medya

Günümüzde bir çok insanın en çok vakit geçirdiği yer sosyl medyalardır. Konsantrasyon katilleri arasında ilk sırada yer alır. ile doludur. Arkadaşlarınız ile iletişime geçip paylaşımlara göz atmak büyük zaman alır. Ve işinize geri dönmenizi zorlaştırır.

Çözüm: Çalışırken sosyal medya sitelerine giriş yapmayın. Sosyal medya bildirimlerini kapatın. Kendinize belirli saatlerde sosyal medya hesaplarınıza bakacağınıza dair söz verin ve bu zaman aralığını giderek artırın.

E-postalar

Sık sık e-postalar alırız ve bunların çoğu iş ile alakalı değildir. Bu e-postalara bakmak dikkatinizi dağıtır ve bir daha işinize odaklanmanızı zorlaştırır.

Çözüm: Bu yüzden ya e-posta bildirimlerini kapatın yada sadece iş ile ilgili olan e-postalar için bildirim ayarlayın. Yada sosyal medyada olduğu gibi belirli saatlerde e-postaları kontrol edin.

Cep Telefonu

Bir e-posta bildiriminden daha kötüsü cep telefonu zil sesidir. İşinize yada çalışmanıza odaklanmışken çalan cep telefonu bütün dikkatinizi dağıtır. Telefona cevap vermeniz ise sizi büsbütün işinizden koparır.

Çözüm: İlk olarak telefonu sessize alın. İşiniz çok önemli ise kapatın yada acil olabileceğini düşündüğünüz kişilerin aramasına izin verin.

Birden Fazla İş

Aynı anda birden fazla iş yapmak hem dikkatinizi dağıtır hemde kendinizi tam verimli bir şekilde işe vermemenizi sağlar. Bir yandan bilgisayarda yazı yazarken diğer yandan da müşteri ile telefonda konuşmak size daha fazla zaman kaybettirir.

Çözüm: Mümkün olduğunca, yoğun ya da yüksek öncelikli işlere önceliğinizi verin. Basit işler için değil ama önemli işler için bır sıralama yapın.

Sıkıntı

Her gün yapmak zorunda olduğunuz işlerden bazıları diğerlerinden daha sıkıcı olabilir. Sıkıcı olanlar dikkat dağıtma konusunda çok iyidir. Sıkıldığınızda çalışma masanızın tozunu almak, telefonu kurcalamak, internete göz atmak vb cazip gelecektir.

Çözüm: Kendinizle bir anlaşma yapın. Belli bir süre sonunda kendinize 10 dakika mola verin. Kahve içerek, sevdiğiniz favori atıştırmalarınızı yiyere ya da dışarıda kısa bir yürüyüş yaparak kendinizi ödüllendirin.

öss, sınav, üniversite

Endişe Verici Düşünceler

Yapmanız gereken işler veya yapılması gereken ev işleri hakkında endişeleniyorsanız, önünüzdeki işe odaklanmanız zordur. Veya dün konuştuğunuz bir meseleye kafanız gidebilir. Her türlü endişe veren düşünceler güçlü bir oyalama sebebi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çözüm: Beyninizi meşgul eden düşünceleri akılda tutmanın en iyi yolu onları yazmaktır. Yazarak düşünme yada unuturum psikolojisinden kurtulursunuz. Daha sonra boş bir vakitte bu işlerin planlamasını ve çözümünü düşünebilirsiniz.

Stres

Üzeirnizde çok fazla yük olduğunu hissettiğiniz zaman, bireysel görevlere odaklanmanız daha zor olabilir. Daha da kötüsü, stres vücut üzerinde farkedilir olumsuz etkilere sahiptir. Baş ağrısı ya da hızlı kalp atışı gibi etkiler konsantre yeteneğinizi elinizden alır.

Çözüm: Meditasyon gibi stres azaltma teknikleri öğrenin. Bu teknikler stresli düşüncelerinizi dizginlemek için yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sekiz hafta boyunca meditasyon kursu alan insanların odaklanma yeteneklerini yükselttiklerini tespit etti.

Yorgunluk

Yorgunluk az dikkat dağıtsa bile konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Çalışmalar çok az uyku uyuyanların kısa süreli hafıza kaybı ve dikkat dağıttığını gösteriyor.

Çözüm: Yetişkinler için günlük 7-9 arası uyku süresi gerekir. Bu yüzden günlük yeterli uyku almanız gerekir.

Açlık

Beyin için yakıt olmazsa odaklanması da beklenemez. Beyin için en önemli yakıt ise iyi bir kahvaltıdır. Yapılan araştırmalar, öğün atlamanın özellikle sabah kahvaltısı yapmamanın odaklanma sorunlarına neden olduğunu göstermiştir.

Çözüm: Daime kahvaltınızı edin, peynir, yumurta ve fındık gibi yüksek proteinli besinler tüketin. Tatlı, makarna vb basit karbonhidratları yemeyin. Kepekli tahıllar gibi kompleks karbonhidratları tüketin.

Depresyon

Çoğu kişi üzüntüyü depresyonun en önemli belirtisi olduğunu düşünür. Ancak Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, depresyonun en önemli belirtisinin konsantrasyon zorluğu olduğunu söylüyor. Odaklanmakta sorun yaşıyorsanız ve boş, umutsuz veya kayıtsız hissediyorsanız depresyon geçiriyor olabilirsiniz.

Çözüm: Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk adım olarak bir doktora veya psikoloğa gitmektir. Depresyon son derece kolay tedavi edilebilir durumdur. İlaç yada terapi ile üstesinden gelebilirsiniz.

İlaç Kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yazık ki, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar konsantrasyonu etkileyebilir. Aynı durum birçok ilaç için de geçerlidir. Aldığınız bir ilaç veya ilave maddenin konsantrasyonunuzu etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için doktorunuzla veya eczacınıza danışın.

Çözüm: İlaçlarınızın konsantrasyonunuzu bozduğundan şüpheniz varsa, başka seçeneğin olmadığını düşünmeyin. Dozunuzu ayarlamanız veya farklı bir ilaç sınıfına geçmeniz konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size söylemediği sürece ilacınızı almayı da bırakmayın.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), sadece çocuklar için bir problem değildir. DEHB olan çocukların yarısından fazlası yetişkinler gibi semptomlar görüyor. Klasik belirtileri ise dikkat süresinde kısalık ve görevlere odaklnmada sorundur.

Çözüm: Çocukken dikkat problemleri yaşadıysanız ve sürekli odaklanma sorunu yaşıyorsanız bir doktora danışın. Davranış terapisi ve ilaçlarla bu durumu kontrol altına almak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir