Metabolizmayı Hızlandırma Yolları (Bilimsel Araştırma Sonucu)

Sponsorlu Bağlantılar

Metabolizma Nasıl Hızlanır?

Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlık bir bünyeye sahip olmak için metabozlimanın iyi çalışması gerekir. Metabolizma iyi çalışırsa sağlıklı ve zinde olursunuz. Eğer metabolizma iyi çalışmazsa, kilo almaya başlarsınız ve vücudunuzun dengesi bozulur. Peki metabolizmayı hızlı tutmak için neler yapmamız gerekiyor?

Loma Linda Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmada 50 bin kişi kullanıldı ve bu kişilerin yemek yeme zamanlamaları ile öğün sıklıkları gözlendi. Bu gözlemleme sonucunda kişilerin kilo alma ve verme etkileri incelendi. Ve bu araştırmanın sonucu olarak bilim insanları metabolizmayı hızlandıran dört şeyi tespit etti.

İşte metabolizmayı hızlandıran bu dört öneri;

1- Kesinlikle kahvaltı etmek gerekir

Sağlıklı bir beden ve kilo kontrolü için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı etmeyenlere göre kahvaltı edenlerin Beden Kitle İndeksi daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Kahvaltı etmemenin kanıtlanmış zararları arasında metabolizmayı yavaşlatması, kan şekerinin düşmesi ve kalp sağlığını bozması gibi önemli sonuçlar bulunuyor. 

2- Öğün sayısını 2’ye düşürün

Sabah kahvaltısını yapın ve günlük öğün sayısını ikiye indirin. Bu öğünler kahvaltı ve öğlen yemeği olsun. Akşam yemeğinin zararlı olduğunu bir çok araştırma göstermiştir. Sabah kahvaltı edince geç acıkacağınız için öğlen yemeğini 15-17 saatleri arasında yiyin. Yapılan araştırmalar intermittent fasting yani uzun aralıklı beslenmenin yaşlanmayı yavaşlattığı ve kanser, inme ve Alzheimer riskini azalttığını göstermiştir.

3- Kahvaltı yada öğlen yemeği en büyük öğün olsun

Günün en büyük öğünü olarak kahvaltıyı tercih edebilirsiniz. En büyük öğün kahvaltı olması halinde hem kilo almanız zorlaşır hemde yediklerinizi kolaylıkla yakmış olursunuz. Yapılan araştırmada sabah kahvaltısında günlük kalorinin çoğunu almak kan şekerinin ve metabolik aktivitelerin daha iyi dengelediği görülmüştür.

4- Geceleri 18 saat boyunca bir şey yemeyin

Öğlen yemeğinden kahvaltı arasında 18 geçmesi gerekir. Yani öğlen yemeği ile sabah kahvaltısına kadar bir şey yemeyin. Geceleri bir şey yememek hastalık riskini azaltır ve kilo kontrolünü sağlar. Özellikle akşam 8’den sonra hiçbir şey yememeye özen gösterin. 8’den önce ise meyve, sebze ve yoğurt gibi hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir