Ödem Söken Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ödem nedir?

Öncelikle ödemin ne olduğunu kısaca açıklayalım;

Şişkinlik şeklinde görülen ödem, hücre içi sıvılarının hücre dışına çıkarak doku aralarında ve cilt altında birikmesi nedeniyle oluşan şişliklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ödem daha çok kadınlarda görülen bir durumdur. Ödeme neden olan en önemli etkenler ise alınan su ve tuz miktarlarıdır. Ödemin görülme yerleri ise daha çok göz kapakları, eller ve ayaklardır. Bu bölgelerde yaşanan ödemlerin öncelikli nedenleri alerjik reaksiyonlar ya da kandaki protein düşüklüğü olabilir.

rp_sebzeler.jpg

Tuz ödeme neden olur

Ödem yani şişkinlik için en tehlikeli şey tuzdur. Vücuda giren 1 gram tuz, kendi hacminin ve ağırlığının 200 katı kadar yani 200 ml. sıvı tutar. Bu nedenle ödem sorunu yaşayanların öncelikle tuz tüketimlerini azaltmaları gerekir.

Tuzun yanı sıra, bazı baharatlar, yapay tatlandırıcı ve hazır soslar, alkollü içecekler ve kafein de ödeme neden olabilen besinler arasında yer alır. Ayrıca uzun süre hareket etmemek ve sabit pozisyonda durmak da el ve ayaklarda şişmeler yaratır.

Ödem söktürücü besinler

  1. Vücutta tutulan su miktarını azaltmak için bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketmek gerekir.
  2. Ödem azaltmak için özellikle sabahları ilk olarak probiyotik yoğurt yenebilir.
  3. Ananas, kivi ve nar gibi meyvelerin de ödem söktürücü özelliği vardır. Vücuttaki ödemi azaltmak için her gün bir veya birkaç öğünde bu meyvelere yer verilebilir.
  4. Ayrıca tarçın, karanfil ve yeşil çaydan da ödem söktürücü olarak faydalanılabilir.
  5. Bunun yanı sıra maydanoz ve kiraz sapı kaynatılarak suyu içilebilir.
  6. Yeşil yapraklı sebzeler de ödeme karşı etkilidir.
  7. Ödem azaltmak için yapabileceğiniz bir başka şey de bol bol su içmektir. Her gün 2,5 -3 litre kadar su tüketmeye çalışın.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir