Oğlum çok sinirli, herkese karşı geliyor ve tersliyor ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Benim oğlum lise bire gidiyor 4 aydır çok sinirli herkese karşılık veriyor tersliyor? 

Cevap:

Ergenlik Döneminde Sinirli Olmak

Sorduğunuz sorunun cevabını Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu‘nun açıklamalarından faydalanarak cevaplamaya çalışacağız.

Lise 1. sınıfa giden çocuğunuz ergenlik dönemine girdiği yada ergenlik dönemi içerisinde olduğu için bu tür sinirlilik ve asabiyet durumları normaldir. Hatta aile büyüklerine ve kendi yaştaşlarına karşı gelmesi, söz dinlememesi ve kendi kararlarını kendisinin alması gibi durumlar da söz konusu olmaktadır.

Çünkü ergenlik döneminde çocuklar bir çok fiziksel, ruhsal ve duygusal değişikliklere maruz kalırlar. Bu değişimler sırasında hem kendisi uyum sağlamaya çalışıyor hemde aile içerisinde bu değişim yaşanıyor.

ergen

Bu da eskiden olduğu gibi daha tamamcı ve uyumlu bir çocuktan ziyate daha kaba ve asi olabiliyor.

Çocukta bu değişimleri ailenin çocuğun bu davranışını ergenlik döneminin doğal bir süreci olduğunu kabul etmesi her şeyi daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü çocuk ergenlik döneminde daha sinirli ve sivri davranışlar sergiler. Bilmeniz gereken şu ki bu dönemseldir ve endişelenilecek bir durum değildir. Çünkü bu hal ergenlik döneminin sonlarına doğru ve bitimi ile son bulacaktır. Bu durumu kabul etmek hem bu süreci daha kolay atlatmanızı hemde ergenin daha rahat olmasını sağlar.

Ne Yapmalı?

Ergen sinirli davranışlarda bulunduğu zaman onu kendi haline yapmak gerekir. Tabiki size bağırmasına ve saygısızlık yapmasına izin vermeyin ancak bu gibi durumlarda odasına gitmesini söyleyebilir, biraz yalnız kalması için odasına yönlendirmek önemlidir.

Bu süreçte özellikle asabiyet durumlarında onu kendi başına bırakıp olayı fazla büyütmemek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  as
  15 Kasım 2015 - 10:23

  olmamış.. başaramamışsınız..
  lütfen baştan yapın

  neslihan
  08 Ekim 2015 - 18:06

  kızım 8 yaşında çok sinirli ve beni aileyi çok yoruyor laf dinlemiyor kural istemiyor nasıl davranmalıyım lütfen

  admin
  19 Eylül 2015 - 09:55

  Eşinizden ayrı olduğunuz için kızınızın psikolojisi bozulmuş olabilir. Babasından ayrı kalmanın faturasını size çıkarması mümkün. Bunun için de aklınca sizi cezalandırıyor olabilir. Sizi sorumlu tutmasından yada içinde bulunduğu bu durumdan dolayı asabileşmiş olabilir. Kendi çabalarınız ile üstesinden gelemediğiniz için size bir psikoloğa danışmanızı öneririm.

  Tulin
  19 Eylül 2015 - 09:17

  Kızım 8 yasında ama çok ası ve sınırlı artık onunla iletisimde zorlanıyordu insanlara bağırıyor kızıyor dovuyorum kıziyorum ceza veriyorum hiç biri çözüm olmuyor sakinleştirici bile aldım bitkisel ise yaramadı babasıyla da bir senedir ayriyiz onun etkisi olabilirmi lütfen yardım edin yoRULDUM artık 3 tane kızım var yaşları 11 8 2 bu yasalar sözümü dinlemiyorlar

  hasanharmancı
  05 Temmuz 2015 - 16:51

  su ve ateş misali oğlunuz sinirliyse siz sakin olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir