Omega-3 Yağ Asitlerinin Kanıtlanmış Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Omega-3 Yağ Asitlerinin Önemi

Omega-3 yağ asitleri insan sağlığı açısından inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için bir çok faydaları bulunmaktadır. Vücudumuz ve beynimiz için önemli etkilere sahip olan omega-3 yağ asitleri özellikler beyin sağlığını etkilemektedir.

Omega-3 yağ asitleri depresyon, göz sağlığı, beyin sağlığı, kalp hastalıkları, akıl hastalıkları, kanser, astım, karaciğer yağlanması, kemik ağrıları ve daha bir çok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Omega-3 yağ asitlerinin bilim tarafından ispatlanan 17 faydası aşağıdaki gibidir;

omega-3

Bilime Dayalı 17 Faydası

 1. Depresyon ve anksiyete (endişe) ile mücadele eder. Omega-3 takviyeleri depresyon ve anksiyete önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 2. Göz sağlığına yararlıdır. Omega-3 yağ asiti göz retinasının önemli bir yapısal bileşenidir. Görme özürlülüğüne ve körlüğe neden olabilecek maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.
 3. Hamilelik ve ilk çocukluk yıllarında beyin sağlığını destekler.
 4. Kalp hastalığı riskini azaltır. Omega-3’ün sayısız kalp hastalığı risk faktörünü iyileştirdiği bulunmuştur.
 5. Çocuklarda HADE (Hiperaktivite Dikkat Eksikliği) semptomlarını azaltır. Dikkatleri artırır ve hiperaktiviteyi, dürtüselliği ve saldırganlığı azaltırlar.
 6. Metabolik sendrom semptomlarını azaltır. Omega-3’ün metabolik sendromlu insanlar için çok sayıda faydası olabilir. İnsülin direncini azaltabilir, inflamasyonla mücadele edebilir ve çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilirler.
 7. İnflamasyonla mücadele eder. Omega-3, kalp rahatsızlığına, kansere ve çeşitli diğer hastalıklara katkıda bulunan kronik enflamasyonu azaltabilir.
 8. Omega-3 yağ asitleri tip 1 diyabet, romatizmal artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığı gibi çeşitli otoimmün hastalıklarla mücadelede yardımcı olur..
 9. Akıl hastalıklarını iyileştirir.
 10. Omega-3 yağları yaşla ilişkili zihinsel düşüşü ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
 11. Kanseri önlemekte yardımcıdır. Kolon, prostat ve göğüs kanseri dahil olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltabilir.
 12. Omega-3 alımı hem çocuklarda hem de genç erişkinlerde astım riskini azaltır.
 13. Karaciğer yağlanmasını azaltır. Karaciğer hastalığı olan insanlarda karaciğer yağını azalttığı gözlemlenmiştir.
 14. Kemik ve eklem sağlığına iyi gelir. Omega-3, kemik mukavemetini ve eklem sağlığını geliştirebilir. Osteoporoz ve artrit riskinde azalmaya neden olabilir.
 15. Adet ağrılarını hafifletir. Omega-3 yağ asitleri menstrüel ağrıyı azaltır.
 16. Omega-3 yağ asitleri, çocuklarda ve yetişkinlerde uyku kalitesini ve uzunluğunu artırır.
 17. Cilt sağlığına iyi gelir. Cildinizi güneş hasarından korur. Cilt hücrelerini sağlıklı tutmaya, erken yaşlanmayı ve daha fazlasını önlemeye yardımcı olur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir