Ramazanda Ağız Kokusunu Önleme

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan’da Ağız Neden Kokar?

Ramazan ayında oruç tutulduğu için ve gün boyu bir şey yenilip içilmediği için ağızda belli bir kokunun oluşması görülebilir. Ancak bu ağız kokusuna neden olan etkenler bulunmaktadır. Ağız kokusunun neden oluştuğunu ve Ramazan ayında ağız kokusunu nasıl önleyebileceğinizi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gündoğar anlattı.

Ağız kokusuna ve nefes kokusuna ramazan ayında aç kalmanın neden olabileceği gibi bazı hastalık ve sağlık sorunları da ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu sorunlardan bazıları ise solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıkları, mide problemleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

ağız kokusu

Dişleri Fırçalamanın Önemi

Sahurda yenilen yemekten sonra dişler fırçalanmadığı vakit iftara kadar ağızda bakteriler üremektedir. Yine aynı şekilde iftardan sonra dişlerini fırçalamayanlar için de aynı durum söz konusu. Ağızda ve dişlerde üreyen bakteriler hastalıklara ve diş çürüklerine yol açmaktadır. Doğal olarak da ağızın kötü kokmasına neden olur. Bu yüzden iftardan ve sahurdan sonra dişlerin iyi bir şekilde fırçalanması gerekir.

Dişleri fırçalarken diş etlerinin ve dil yüzeyinin de fırça yardımı ile temizlenmesi gerekir. Ayrıca tuzlu su ile gargara yapılması da önemlidir. Ortalama 2 dakika boyunca diş, diş eti ve dil yüzeyi fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanmakta oldukça faydalıdır.

Asitli İçecekler Koku Yapar

Diş çürüklerinden korunmak ve ağız kokusu sorunu yaşamamak için Ramazan’da da asitli yiyeceklerden uzak durulmasında fayda var. Sahurda karbonhidratlı yiyecekler daha az tüketilmeli, peynir ve süt gibi kalsiyumlu yiyecekler ile meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir