Sabahları Kolay Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler?

Sponsorlu Bağlantılar

Kolay Uyanmak

Uyku insan vücudunun yaşamsal ihtiyaçlarından biridir. Ancak düzensiz bir şekilde uyumak genelde sağlığa olumsuz etkiler yapar. Düzensiz uyku derken hergün farklı zaman dilimlerinde uyumayı kast ettim. Düzensiz uykunun belirtilerinden biride sabahları çok zor uyanmak yada sanki çok ağır işlerde çalışmış gibi yorgun olarak uyanmaktır. Sabahları erken ve kkolay uyanma konusunda uzmanlarca verilen bazı önerileri paylaşacağım. Umarım uygulamada ve sonuçta bir sıkıntı yaşamazsınız.

uyku, sabah, uyanmak

Sabahları Zinde Uyanmak

Sabahları halsiz ve bitkin kalkmak yerine, güne enerjik ve dinç bir şekilde başlamak için bu 7 öneriye dikkat!

Her sabah zinde ve dinlenmiş kalkmak isteriz. Uygulayın, halsizlik, yorgunluk, geç uyanma derdinden kurtulun…

Hergün Saatinde Kalkmak

Biliyoruz, haftasonunun uyku cazibesine kapılmamak çok zor! Ama bir şekilde iradenizi kullanıp, haftaiçi uyandığınız saatte uyanmaya özen gösterirseniz, vücudunuzun buna alışmasına yardımcı olursunuz. Bu rutine alışan vücut da her gün aynı zindelikte, yorgun olmadan kalkmaya meyilli olacaktır.

Alarm Ertelemeyin

Bunu yapmayanımız var mı acaba? Sabah alarm çalınca, onu bir 5 dakika, sonra bir 5 dakika daha erteleyip; o kısa uykudan muhteşem bir keyif almak! Halbuki yapılan birçok araştırmaya göre, bu ertelemeler esnasındaki kısa uykular derin olmadıkları için bizi yorgun kılmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Dolayısıyla alarm bir kez çaldığında, kararlı olmak ve uyanmak gerek…

Kalkınca Su İçin

Uyku sırasında vücudumuz su kaybeder ve bu durum bizleri aşırı halsiz kılar. Eğer sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içerseniz, bunun bedeninize vereceği enerjiyi ve ruhunuza vereceği neşeyi hemen hissedeceksiniz. Sabahları su içmek aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasını sağlayacaktır.

Güneş İle Uyanın

Uyku problemleri yaşayanlara sıklıkla önerilen konulardan biri de uyku odasını en karalık şekilde kullanmaktır. Evet, karanlık bir odada uyumak çok daha kolay olacaktır; fakat sabahlar uyanmak da bir o kadar zor… Eğer sabahları enerjik bir şekilde uyanmak istiyorsanız gece yatmadan perdelerinizi aralamalı; sizi güneşin uyandırmasına izin vermelisiniz.

Alarm Sesi Müzik

Alarmınızın sabah rahatsız edici bir tonla ötmesindense, güne müzikle başlamanın çok daha keyifli olacağı malum… Aynı zamanda alarmın rahatsız edici sesiyle uyanmak, güne kalp çarpıntısıyla başlamaya da neden oluyormuş. Dolayısıyla güne enerjik bir Madonna veya Beyonce parçasıyla başlamak motive edecektir.

Sabah Hareketleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sabah uyandığınızda hareketsiz bir şekilde ağır bir güne başlamak yerine, birkaç egzersiz yaparak güne çok dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Uyanır uyanmaz esneme hareketleriniz mutlaka yapın. Daha fazla spor yapmaya vaktiniz yoksa da işe giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi, asansör yerine merdiveni tercih ederek hareket edebilirsiniz.

Protein Kahvaltısı

Karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde, vücudunuz daha tembel hissedecektir. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edin. Bunun için kahvaltı mönünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar ekleyin. Bu şekilde enerjinizi öğlene kadar koruyarak, tok kalabileceksiniz.

Sırt Üstü Uyuyun

Bu güzellik efsanesi Audrey Hepburn‘ün tavsiyesi: Karnınızın üzerinde uzanmak güzellik uykunuza engeldir!

Başınız sandığınızdan ağırdır. Yanaklarınıza her gece o ağırlıkta bir baskı uyguladığınızın farkında mısınız? Şimdi kırışıklıklarınızın sebebini biliyorsunuz.

Yüksek Uyku

İki yastıkla uyumayı deneyin. Böylece kan akışına yardım etmiş olursunuz. Ödem yapan şişlikler de bir noktada birikmemiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    fazlı
    13 Nisan 2012 - 15:51

    Sabahları Kolay Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler bilgi için tşk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir