Saç Çizgisinin Geriye Çekilmesini Önleme Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Çizginizi Yakalayın!

Saç ön çizgisi, alnınızla saçınızın kesiştiği noktada beliren çizgidir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95’ine neden olan androgenetik alopesi saç çizgisinin geriye çekilmesinden birinci derecede sorumludur.

Çoğunlukla şakaklarınızdan başlayarak alnınızın açılması ve tepenizin seyrelmeye başlamasıyla kendini belli eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç telleriniz incelerek tüy şekline dönüşür. Tedavi edilmediği takdirde tamamen dökülür ve saç çizgisi geriye doğru çekilir.

Saç çizgisini oluşturan şakaklarınız ve başınızın ön tarafındaki saçlar hormonlara karşı en duyarlı bölge olduğu için erkek tipi saç dökülmesinde öncelikle bu alandaki saçlar dökülmeye başlar.

Bu özellik kalıtımsal olarak genlerinizde belirlenmiştir.

Erkek tipi saç dökülmesi yirmili yaşlarda başlayarak, artan bir seyir gösterir ve alın-saç çizgisi önden arkaya doğru geriler.

Saç foliküllerinizin ilerleyen biçimde küçülüp canlılığını yitirmesi sonucunda saç dökülmesi artar ve baş derinizde saçsız alanlar ortaya çıkar.

Zamanında müdahale ile bu süreci yavaşlatmak, hatta yeterince erken teşhis edildiyse durdurmak mümkündür.

Kıl folikülleriniz canlılığını yitirmeden tedaviye başlanırsa, saç tellerinizin incelip tamamen dökülmesi önlenmiş ve saç çizginiz korunmuş olur.

Günümüzde saç çizgisinin geriye çekilmesini önlemede pek çok yöntem denenmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan topikal Minoxidil’in kıl köklerinizde kan dolaşımını artırarak ve saçınızın büyüme evresini uzatarak; Finasteride’in ise 5-alfa reduktaz enzimini bloke ederek DHT oluşumunu engellediği ve saç dökülmenizi durdurduğu kabul edilmektedir.

Minoksidilin %5’lik solusyonu ve Finasterid tabletin alın bölgesi saç dökülmesi tedavisinde etkinliğinin oldukça yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Ancak şakaklar ve alın çizgisindeki saçlar üzerinde yeterince etkili olmadığı belirlenmiştir. Her iki tedavi yöntemi de hayat boyu kullanıldığı zaman etkinlikleri devam etmekte, ilaçlar kesildiği zaman 3-6 ay içinde saçlar yeniden dökülmektedir.

Topikal Minoxidil ve Finasterid tedavileri; saç çizgisinin gerilemeye başladığı erken dönemde kullanılmaya başlandığında saç çizgisi ve alın bölgesindeki saçların dökülmesi engellenip, canlılığını sürdürmesi sağlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tedavi yöntemlerini olası yan etkilerinin kontrolü amacıyla mutlaka doktorunuzun gözetiminde uygulamanız gerekmektedir.

Saç çizgisinin düzeltilmesinde, saç ekimi yada saç transplantasyonu olarak adlandırılan cerrahi uygulama da, kalıcı ve etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Başınızın arka tarafındaki dirençli saç alanından alınan deri parçacıkları saç çizgisine nakil edilerek kalıcı bir tedavi sağlanmakta, gerektiğinde diğer tedavi yöntemleri ile desteklenmektedir.

Saç ekimi, çeşitli yöntemlerle yapılan ve kolay uygulanan bir operasyon şeklidir.

İyi bir saç ekimi işlemi sonrasında, kişinin saçları doğal görünümde olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş derinize parmak uçlarınız ile her gün düzenli olarak uygulayacağınız masaj ile kıl foliküllerinizin canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Saç kaybını önlemenizin en etkili yolu, saç çizginizin gerilemeye başladığı en erken dönemde tedaviye başlamanız, dermatoloğunuza danışarak sizin için en uygun olan tedavi yöntemini seçmeniz ve uzun süreli tedaviye hazır olmanızdır.

 Mutlu bir hafta dileklerimle.

Photo: @iStockphoto.com/ValaGrenier

By Dr. Mehtap Bozkır for Men’s Life Today

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir