Saç Dökülmesinin En Önemli 5 Nedeni ve Çözüm Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Dökülme Sorunu

Saç dökülmesi tarih boyunca insanlığın en önemli sorunlarından birisi olmuştur. Özellikle son yıllarda artan saç dökülmeleri ve tıbbın buna kesin bir çözüm bulamayışı insanları saç ektirme, peruk kullanma ve farklı çözüm yöntemlerine yöneltmiştir.

Saç dökülmesine çözüm aramak yerine saç dökülmesine neden olan etkenleri bilmek aslında sorunun çözülmesi için atılacak en önemli adımdır.  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da saç dökülmesine neden olan en önemli beş etkeni sıraladı. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, saçlar neden dökülür sorusuna bu beş etkenin neden olduğunu söylüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

rp_sac-dokulmesi.jpg

Saç Dökülmesinin Nedenleri

  1.  Biotin azalması,
  2.  Demir eksikliği,
  3.  Çinko kaybı,
  4.  D Vitamini eksikliği,
  5.  Folik asit yetersizliği.

Biotin Eksikliği ve Besinler

Biotin eksikliği saç ve tırnak sorunlarının altında yatan en önemli etkendir. Saç dkülmeleri, cilt kuruluğu, saç ve cilt sorunları biotin eksikliği ile açıklanmaktadır. Bu yüzden biotin eksikliğine karşı özellikle doğru beslenme ile çözüm bulabilirsiniz. Pazı, havuç, süt, karaciğer, ceviz ve diğer kuruyemişler, tahıllar, soya fasulyesi ve yumurta gibi besinler biotin bakımından zengin olan gıdalardır. Ayrıca çiğ yumurta akı tüketenlerde özellikle biotin eksikliği görülür. Yada eczaneden biotin takviyesi alıp kullanabilirsiniz.

Demir Eksikliği ve Besinler

Demir eksikliği bir çok hastalığı etkilemektedir ancak biz konumuz olan saç dökülmesi ile alakalı bilgiler vereceğiz. Demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi, deri problemleri ve tırnak sorunları görülür. Bu yüzden yeterli düzeyde demir alımına dikkat edilmelidir. Yetişkin bir insanın günlük demir ihtiyacı 2-3 mg olmalıdır. Demir yönünden zengin olan karaciğer, kırmızı et, yumurtanın sarısı, balık ve tavuk gibi gıdaları tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Yada eczaneden demir takviyesi alıp kullanabilirsiniz.

saç dökülmesi

Çinko Yetersizliği ve Besinler

Tırnaklardaki beyaz lekeler ve saç dökülmesi çinko yetersizliğini gösteren en önemli etkenler arasındadır. Bu yüzden çinko yönünden zengin olan karaciğer, sığır eti ve diğer kırmızı etler, tavuk, süt, yoğurt, peynir, deniz ürünleri, fındık, kaju, badem yerfıstığı gibi kuru yemişler, pişmiş ıspanak, mantar,  yeşil bezelye, bamya ve kuşkonmaz gibi sebzeler de önemli çinko kaynaklarındandır. da iyi birer çinko kaynağıdır. Yada eczaneden çinko takviyesi alıp kullanabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini insan hayatı için en önemli vitaminlerden birisidir. Hemen hemen bütün hastalıkların ortaya çıkmasında ve tedavisinde D vitamini etkin rol oynamaktadır. Bu yüzden her gün en az yarım saat  güneşlenerek D vitamini seviyesini korumak gerekiyor. Eğer hergün yarım saate yakın güneş görmüyorsanız D vitamini takviyesi almalısınız. Saç dökülmesi konusunda da D vitamini önemli bir rol oynadığı için D vitamini içeren besinleri tüketmek de önemlidir. Balık yağı, balık çeşitleri, istiridye, ciğer, peynir, yumurta sarısı, tofu ve soya sütü, mantar ve patates D vitamini yönünden zengin besinlerdir. Ancak en önemli D vitamini kaynağının güneş olduğunu unutmayın ve hergün 20 dk güneşe çıkın. Yada eczaneden D vitamini takviyesi alıp kullanabilirsiniz.

Folik Asit Eksikliği

Folik asitte saç dökülmesi üzerinde etkilidir. Günlük folik asit ihtiyacı ise ortalama 40 mikrogramdır. Folik asit yönünden zengin besinler arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye buğday, fındık ıspanak, bezelye, baklagiller (özellikle mercimek ), karaciğer, kepekli ekmek, yumurta, balık, portakal, muz, limon, çilek, patates, kiraz ve mısır vs. gibi besinler sayılabilir. Yada eczaneden folik asit takviyesi alıp kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir