Sağ Kolumda Dirsekten Aşağı ve Elimde Uyuşma Var, Sebebi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Sağ kolumda uyuşma var. Genellikle dirsekten aşağısında ve elimde oluyor. sebebi ne olabilir? [/box]

Cevap:

Sağ Kol Uyuşması Nedenleri

Yaralanmalar: Kol bölgesindeki sinirleri etkileyen yaralanmalar kolda uyuşma hissine ve ağrıya neden olabilir. Omuz kemiğinin kırılması, çatlaması, bilek, el ve dirsek yaralanmaları uyuşmanın yanı sıra yanma hissine yol açabilir ve hareketleri kısıtlar.

Karpal Tünel Sendromu: Sürekli tekrarlayan hareketler el bileğindeki sinirler üzerinde basınca yol açabilir. Karpal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık artrit, diyabet, obezite gibi farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Sağ kolda karıncalanma, uyuşma, ağrı ve güç kaybı da karpal tünel sendromunun bir belirtisi olabilir.

Bel Fıtığı: Omurlar arasında bulunan ve sinirleri basınca karşı koruyan omurga diski kaydığında sinirler baskıya maruz kalarak kollarda, bacakta, boyun ve bel bölgesinde uyuşmaya neden olabilir. Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar ve karıncalanma genellikle kolun üst bölgesinden parmaklara doğru iner.

Kol Üzerine Basınç: Uyku sırasındaki yanlış pozisyonlar geceleri veya sabahları uyuşmuş bir kolla uyanmaya yol açabilir. Aynı şekilde ağır bir yükün uzun süre taşınması ve ağır egzersizler sağ kolun uyuşmasına neden olabilir.

el uyuşması ve karıncalanması

Sağ Kol Uyuşmasının Diğer Nedenleri

  • Nöropati
  • Böbrek hastalıkları
  • Servikal disk sendromu
  • Multipl skleroz
  • Raynaud sendromu
  • Migren
  • Diyabet
  • Omurilik yaralanması
  • Ganglion kistler
  • Soğuk hava koşulları
Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizi durumunda genellikle sol kolda ağrı ve uyuşma görülürkenb sağ kolda meydana gelen uyuşmalar tamamen olasılık dışı bırakılamaz. Kalp krizinde, kolda meydana gelen uyuşma ve ağrının yanı sıra göğüste ağrı, aşırı terleme gibi belirtilerde eşlik eder.

Tedavi

Sağ kolun uyuşması tedavisi uyuşmaya neden olan hastalığa bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Öncelikle bir uzman tarafından gerçekleştirilen fiziksel kontrollerden sonra doğru teşhis için MR, röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda doktorunuz uyuşmayla birlikte ağrı görülüyorsa ağrı kesici tavsiye edebilir. Karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar için fizik tedavi önerilebilir.

Sağ El Uyuşması Nedenleri

Ellerde meydana gelen uyuşma, sağ veya sol el olmasına bakılmaksızın sinirlerde veya kan dolaşımında meydana gelen sorunlara işaret etmektedir. Eğer uyuşma tek taraflı oluyorsa beyin ya da omurilik sorunlarının bir belirtisi olarak görülebilir. Sağ elin uyuşmasının diğer nedenleri ise egzersiz veyaspor yaralanmalarıkarpal tünel sendromu, kan dolaşımını etkileyen bir pozisyonda uzun süre durma olabilir. Uyuşma sık olarak görülüyorsa ve uzun süreler devam ediyorsa gerekli kontroller için doktora gidilmelidir.

Yerel Sorunlar

Yerel sorunlar, sağ eli direk olarak ilgilendiren yaralanmalar veya sadece bu eli etkileyebilecek sinirlerde yaşanan sorunlardır. Örneğin bileğin ters bir hareketi, bilek veya el kemiklerinden birininkırılması veya çatlaması, derin kesikler, eli bir yere hızla çarpma bu uyuşmaya yol açabilir. Kasları kontrol eden tendonların fazla kullanımı sonucu görülen Karpal tünel sendromu da sağ el uyuşması nedenleri arasında sayılabilir.

Sistemik Sorunlar

Ellerde, özellikle parmaklarda çok sayıda sinir bulunduğundan ellerin uyuşması sinir hasarına yol açan sistemsel bir hastalığın belirtisi olabilir. Örneğin diyabet, dolaşım sorunlarına yol açabildiğinden belirtileri arasında ellerde ve ayaklarda uyuşma bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin normal dokulara saldırması sonucu görülen “lupus” hastalığı da ellerin uyuşmasına neden olabilmektedir. Kan dolaşımını zayıflatan ve kan hücrelerini etkileyen anemin gibi hastalıklar da ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir