Sinirlenince Ne Yapmalıyız? Sinirlilik Halinden Kurtulma Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Çağımızın Hastalığı: Sinir Hastalıkları

Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi sinir hastalıkları olmuş durumda. Kurulan dünya düzeni insanların çok fazla yıpranmasına, rekabet etmesine ve daha çok çalışıp çabalamasına endekslenmiş durumda. Durum böyle olunca da bu düzene yenik düşenler ilk olarak sinirlerini kaybederler.

Büyük şehirlerde yaşama, yoğun çalışma mesaileri, geçim derdi, her şeyin en iyisini elde etme isteği, zengin olma arzusu, sürekli kazanma isteği, başkaları rekabet halinde olma, televizyon gibi yayın organlarının sürekli tüketme toplumu olmak için yönlendirmesi ve sosyal sorunlardan bir veya bir kaçı bir araya gelince sinirlilik hali de otomatik olarak ortaya çıkmaktadır.

Peki bu sinirlilik halinden nasıl kurtuluruz? Sinirlilik halinden kurtulmak için kendiniz neler yapabilirsiniz? İşte öneriler;

Sinir Halinden Kurtulmanın Yolları

Eğer sorumluluklarınız fazla ise bu sorumlulukları azaltmaya çalışın. Sorumluluklarınızı aile bireylerinizle yada arkadaşlarınızla paylaşın.

Aşırı yük altında kalmanızı sağlayan bir işiniz var ise bu işinizdeki yükü hafifletmeye (daha rahat bir pozisyona geçin) yada değiştirmeye çalışın.

Herşeyin mükemmel ve kusursuz olmasını isteyen bir yapınız var ise bu düşünceden kurtulun. Herkesin hataları olabilir düşüncesini aklınızdan çıkarmayın ve sinirlendiğiniz insanların yerine sık sık kendinizi koyun yani empati yapın.

Bencil ve kendinizi düşünen bir yapınız var ise paylaşım yapmaya özen gösterin. Bazı şeyleri sadece başkaları için yapın.

İnsanları affetmeyi alışkanlık haline getirin. Kendinizi insanları affetmeye şartlandırın. Size karşı yapılan hataları sürekli affetmeniz sinirlerinizi yumuşatacaktır. Kimseden intikam almaya çalışmayın. İntikam duygusu sinirleri kamçılar.

Etrafınızdaki insanlara sürekli iyilik yapın. İyilik yaptıkça mutluluk hormonu salgılanacaktır ve sinirlerinizden arınacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelecek kaygısı içinde olmayın. Gelecek ile ilgili planlar yapmayın. Allah’a tevekkül edin ve herşeyi oluruna bırakın. Aksi durumda her şeyi kafaya takar ve sinir hali ortaya çıkar.

Manevi huzur çok önemlidir. Hangi inanca sahip olduğunuz farketmez, tanrı ile iletişime geçin. İbadet edin, dua edin ve nefis tezkiyesi yapın. Bu size büyük bir iç huzur verecektir. Bunu yaptığınız takdirde işin büyük bir bölümünü halletmiş olacaksınız.

Günlük ortalama 7-8 saat uyuyun. Az uyuyan insanlar sinirli olur.

Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Açlık da sinirleri yıpratır.

Beslenme konusuna da dikkat etmeniz gerekir. Yapılan son araştırmalar bağırsaklarındaki faydalı bakteriler azalan insanlar daha sinirli oluyor ve sinir hastalıkları ortaya çıkıyor. Bağırsaktaki faydalı bakterileri artırmanın en iyi yolu ise ev turşusu ve ev yoğurdu yemektir. Marketlerde satılan turşu ve yoğurtların hiçbir faydası yoktur. Kesinlikle ev yapımı olmalıdır. Çünkü ev yapımı olanlarda bu faydalı bakteriler çok fazladır. Market ürünlerinde bu bakteriler yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir