Soğuk Çaylar Zararlı Mı Değil Mi? İşte Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Çaylar Sağlıklı Gözüküyor Ama

Soğuk çay da Ice Tea olarak piyasada yer alan bu içecekler genellikle sağlık içecekler olarak biliniyor. Kola ve diğer gazlı içeceklere alternatif olarak piyasada yer alamaya başlayan soğuk çaylar, oldukça fazla ilgi gördü. Ancak bu soğuk çaylar düşünüldüğü gibi sağlık için faydalı mı yada sağlığa zararı yok mu?

Soğuk çaylar kola ve diğer gazlı şekerli içeceklere göre daha az zararlı olduğunu kabul etmek lazım. Ancak sağlık için zararı yok demek yanlış olur. Çünkü soğuk çaylarında içerisinde sağlık için zararlı olan maddeler de yer alıyor.

Soğuk Çayın İçindekiler

Piyasada yer alan soğuk çayların genelinin içerisinde şu maddeler yer almaktadır;

  • Su,
  • Şeker,
  • Asitlik düzenleyiciler (sitrik asit, trisodyum sitrat)
  • Siyah çay ekstraktı (%0,14)
  • Limon suyu konsantresi (% 0,1)
  • Aroma verici (limon aroması)
  • Antioksidan (askorbik asit)

Yukarıdaki içindekiler kısmında hiç “E” kodlu bir ürün göremiyorsunuz değil mi? Göremezsiniz çünkü yasa gereği firmalar kullandıkları maddelerin yada ismini yada “E” kodunu yazmak zorunda. E kodlu maddeler genellikle zararlı maddeler olduğu halk tarafından bilindiği için firmalar E kodu yerine direk ismini yazıyor. Bütün vatandaşlar da kimyacı olmadıkları için ve internette araştırma gereği duymadıkları için bu maddelerin ne anlama geldiğini pek bilemiyor.  Bir de üstüne üstlü reklamlarda sağlıklı faydaları ile insanları kandırdıkları da cabası…

Açıkçası yukarıdaki maddeler arasında su dışıda pek de sağlık için faydalı bir madde olduğu söylenemez. Çay diye içtiğiniz şeyin içerisindeki çay oranının %0,14 olduğunu biraz düşünün. Ve kendinize ” gerçekten de ben soğuk çay mı içiyorum?” diye bir sorun.

Çözüm: Soğuk çayı kendiniz yapın

Piyasada satılan bu sağlık için zararlı soğuk çayları içeceğinize evde kendi soğuk çayınızı kendiniz yapın. Çok basit bir tarif ile tamamen katkısız ve sağlık için gerçek de faydalı olan soğuk çaylar hazırlayın. Size örnek bir de tarif veriyoruz.

Evde Soğuk Çay Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir