Vücudun Bazı Yerleri Neden Daha Fazla Yağlanır?

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta Bölgesel Yağlanma Sorunu

Vücudun bazı bölgelerinin daha fazla yağlanmasının ilk neden olarak genlerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Üç tür şişmanlık vardır.Bir halk arasında armut tip olarak bilinmekte olan kadınsı tipi şişmanlık, üst tarafı ince, alt tarafı ise aşırı yağlı olmaktadır.Biri de, erkeksi tip dediğimiz bir şişmanlık. Yani vücudun genellikle üst bölgenin yağlı olması.

Şişmanlığı ikiye ayırabiliriz.Kadınsı şişmanlık ve erkeksi şişmanlık olarak.Bunların yanında iki tip şişmanlığın iç içe olduğu genel bir şişmanlık bulunmakta. Hem alt, hem üst bölgesi. Bazı kadınlar erkeksi tip şişmanlığa da yakalanabiliyor. Yani incecik bacaklar ve kalın üst taraf. Bura kadınlarımızı daha büyük bir tehlike bekliyor.

Kadınların kadınsı tip şişmanlığa yakalanmaları onların daha şanslı olduğunu gösterir. Erkeksi tip şişmanlığa yakalanan yani karın ve göğüs bölgesi aşırı yağlı olan kadınlarda göğüs kanseri riski çok daha fazla oluyor.Bel kalça oranında, erkekler 95’in üzerine çıktığı zaman, kadınlar 0,85’in üzerine çıktığı zaman üst gövde şişman oluyor.

Sponsorlu Bağlantılarrr

bölgesel incelme

Beli en dar yerden, kalçayı en geniş yerden santimetre olarak ölçüp, beli kalçaya böldüğümüz zaman sonuç 0,95 – 0,85 oranının üzerine çıktıysa tehlike var diyebiliriz.Sadece çevre ölçümü olarak da bunu verebiliriz. Karın çevresi erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm’nin üzerine çıktığı zaman tehlike başlıyor.

Bu durumda tek suçlu genler değil. Kötü bir beslenme, hareketsiz bir yaşantı, lokal olarak bazı bölgelerin daha aşırı yağlanmasına neden oluyor.Kötü beslenme deyince aklımıza neler gelir? Vücudun gereksinim duyduğundan daha fazla kalori tüketimi söz konusu olduğunda, vücut onu yakamadığı an depolara gönderiyor.Özellikle yağ deposu. O yağ depolarındaki yağlar genişlemeye başlıyor.

Diyelim ki basen bölgesinde daha fazla yağ hücresi var, oradaki genişleme daha fazla oluyor. Başlıca nedenlerden biri de hareketsiz yaşam. Çok geri gitmeyelim.Bir yüzyıl öncesinde işlerinin %97’sini kas gücüyle yaparken, bugün bu işleri mekanik güçle yapıyor. Bu da sadece lokal yağlanmaya değil, sağlıksız bir yaşama neden oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir