Yeşil Çayın Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlandı!

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil Çaydaki Kateşin Mucizesi

Yeşil çayın sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir çok şey söyleniyor. Ancak yeşil çayın insan sağlığı üzerindeki faydalarından hiçbiri bu kadar kesin olmamıştı. Bilim adamlarının yapmış oldukları bir araştırma yeşil çayın insülin direncini, obeziteyi ve hafıza bozukluğunu iyileştirdiği ortaya çıktı.

Çin’deki Northwest A&F Üniversitesi Gıd Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma FASEB Dergisinde yayımlandı. Böyle bir araştırmanın da çayın memleketi olan Çin’de yapılması gerekiyordu zaten.

Fareler üzerinde üzerinde yapılan deneylerde yüksek früktozun oluşturduğu direnç ve zihinsel tahribatın iyileştirebilece ortaya çıktı. Yeşil çaydaki EGCG (epigallokateşin-3-galat) isimli kateşin daha önce de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştı. Bu araştırma ile birlikte yeşil çayın bir bileşeni olan EGCG kateşini, insülin direnci ve zihinsel hasarlar üzerinde etkili olduğu da ortaya çıktı.

Dr. Xuebo Liu isimli araştırmacı yaptığı açıklamada dünya genelinde sudan sonra en fazla tüketilen içeceğin yeşil çay olduğunu söyledi. Aynı zamanda obezite, insülin direnci ve hafıza hasarının tedavisinde yeşil çayın ilaçtan daha etkili olabileceğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir