Sağlıklı Bir İnsanın Kalp Atış Hızı Nasıl Olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlığım yerinde ve fit görünümdeyim. Yine de maksimum kalp atış hızımla ilgili endişe etmeli miyim?

Dakikada olması gereken maksimum kalp atış hızınızı hesaplamak için, yaşınızı 220’den çıkarın. Öte yandan, insanların egzersiz sırasında bu sayının üstüne çıkmaları bence sorun değildir. Çünkü nasılsa orada çok uzun süre kalamazlar. Ayrıca, maksimum limitinize yakın egzersiz yaparak sağlıklı bir kalbe zarar vermeniz pek de mümkün değildir.

Bunlardan daha önemli olan, kalbinizin dinlenme durumundayken atış hızıdır. Diğer bir deyişle, siz tamamen dinlenme halindeyken kalbinizin bir dakikada kaç kez attığıdır. Bunu en iyi ölçme zamanı sabah uyandıktan hemen sonradır. 18-25 yaş arasındakiler için 49 ile 55 arası bir atış hızı atletik bir bedene işaret eder. 56 ile 61 arası da mükemmel sayılabilir. Eğer bu sayı 73’ten fazlaysa, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor demektir.

Ancak, fitness düzeyinizin ve dolayısıyla kalp sağlığınızın en iyi göstergesi, kalbinizin hızlıdan yavaş atışa geçişi sırasında belirlenebilir. Kalbiniz ne kadar çabuk yavaşlıyorsa o kadar iyidir. Kardiyo yaptıktan iki dakika sonra kalp atış hızınızı ölçün. İşte bu sayı önemlidir. Zaman içerisinde benzer spor aktivitelerinden sonra bu ölçümü tekrarlayın. Böylece kalp sağlığınızdaki gelişmeyi görme imkânı da bulabilirsiniz.

Dinlenme halinde kalp atış hızı 64 olan 20 yaşında bir genç düşünelim. Sabah uyandıktan hemen sonraki zaman dışında kalbinin 64 atmasını beklemeyiz. Ancak spor sırasında 200’e yaklaşmasını isteriz. Kalp atışı 160-180 civarına geldiğinde, bir süre bunu korumasını; daha sonra da yavaşlayarak 120 civarına gerilemesini bekleriz.

Altı haftalık süre sonunda, sporun ardından kalp atış hızının 120’ye dönüşünde bir hızlanma gözlenir. Diğer bir deyişle, kalbi daha sağlıklı bir duruma gelir.

Yazan Mike Wunsch For Men’s Life Today

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir