Kış İçecekleri

Kışın en soğuk günlerde içinizi ısıtan içeceklerden boza ve sahlep sağlık açısından bir çok faydaya sahiptir.Sahlep ve bozayı sağlığınız doğrultusunda en uygun şekilde tüketmek için içeriğini bilmelisiz ve kalori miktarı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.Aksi takdirde bilinçsiz tüketimler sonucu sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sahlepin İçeriği ve Kalori Miktarı

Soğuk kış günlerindeki favori içeceğimiz salebin; barsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası vardır. Ancak içerdiği karbonhidrat ve şeker nedeniyla ölçülü tüketilmesi gerekir. 100 ml salep (1 çay bardağı) ortalama 80-90 kaloridir. Şeker içeriğinden dolayı diyabet hastalarının tüketmesi uygun değildir.

Bozanın İçeriği ve Kalori Miktarı

Kışın önemli içeceklerinden biri olan boza; darı, su, ve şekerden oluşur. 100 ml’si 240 kalori, 57.5 gr karbonhidrat, 3.5 gr protein ve 0.5 gr yağ içerir. B vitaminleri, kalsiyum fosfor ve çinko içerir. Ortalama 1 bardak boza, 1-2 kase sütlü tatlıya eşdeğer kalori almamızı sağlar. O yüzden tüketim sıklığı ve miktarına dikkat edilmelidir. Haftada 2 gün, 1 su bardağını geçmeden tüketilebilir.

http://www.prlog.org/10054499-the-magical-drink-boza.jpg