Sezaryen İle İlgili Yanlışlar

Sezaryen ile doğum son zamanlarda giderek artmaktadır.Peki Sezaryen ile doğum normal doğuma oranla ne kadar sağlıklı veya sezeryan ile doğumun normal doğumdan farkı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle halk arasında bilinen sezeryan işin kolayına kaçmak olarak yorumlanır.Gerçekten sezeryan ile doğum işin kolayı mı?Doğum yapan kadının doğum acısı çekmediğini düşünürsek bu açıdan işin kolayı olarak gözüküyor fakat doğruluğu ve sağlığı açısından sorgulamak gerekir.

http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=178899&Width=292&Height=0&BlackWhite=False

Sezaryen

Sezaryen Hakkındaki Gerçekler

Doktorların zaman kaybetmemek için uyguladıkları bir yöntem olmayan sezeryan, gerekli olduğu durumlar dışında doktor böyle bir karar veremez. Ancak şu anda tüm dünyada tartışılan bir şey var ki, o da, annenin isteğiyle sezaryen yapılması. Bu durumda doktor hastayı sezaryen ve normal doğum konusunda bilgilendirmeli, normal doğum taraftarı olmalıdır. Ama eğer hasta bilgilendiği halde hala sezaryen istiyorsa, o zaman hastanın isteği kabul edilmelidir. Ama kadın doğum uzmanı anne adayına sezaryenle doğumu önermemelidir.

Sezaryenin  Anne ve Bebeğe Etkileri

Acil olarak yapılan sezaryene bağlı sorunlar olabilir, ancak planlı sezaryenlerde bu sorunlar daha azdır. Bebeğin yaşamını tehdit edecek durumlarda sezaryen yapılmazsa ve doktor bundan çekinirse, bebek ve anne ölümleri artar. Bunun dışında sezaryen sonrası annede rahim iltihapları daha fazla görülür.

Sezaryenle doğan bebekler biraz daha düşük ısıda doğar ve yakın bakım gerekir. Sezaryen sonrası emzirmenin ameliyata bağlı olarak bazen gecikebileceği bilinmelidir. Sezaryenin direkt bir olumsuz etkisi yoktur. Her karın operasyonu ne kadar sorun çıkarırsa sezaryen ameliyatı da o kadar sorun çıkarır.