Başınızın Derdi: Yaz Kaşıntıları

Yaz aylarında, başında kaşıntı ve kepeklenmenin çoğalmasından yakınan hasta sayısı artar. Eğer siz de aynı dertten muzdaripseniz, aşağıdaki bilgilere kulak verin.

Yazın hava sıcaklığında ve terlemedeki artışla birlikte ulraviyole ışınlarının saç diplerini ısıtması sonucu gelişen nemli ve yağlı biyolojik ortamda; saçlı deride yaşayan maya mantarları yağ ve ölü deri hücrelerinden beslenerek çoğalır. Bu da kepek ve kaşıntı oluşumuna yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş Kaşıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Başınızın Derdi: Yaz Kaşıntıları

Yaz boyu açılmayan sıkı saç örgüleri, aşırı sık ve kıvırcık saçlara sahip olmak, saçlara uygulanan jöle, sprey vb. kimyasallar nedeniyle saç dipleriniz yeterince temizlenemez. Havalanmayı engelleyen şapkalar da başınızın yağlanmasını ve nemlenmesini artırarak kaşıntıya yol açar.

Kepeğe karşı geliştirilmiş şampuanlar ile düzenli yapılan günlük saç bakımı, bu tür kaşıntı ve kepeğin giderilmesini sağlar. Hafif düzeyde güneşlenmek de iyileşmeye yardımcı olabilir.

Yazın başınızın kaşınmasına yol açan diğer bir neden ise, saç derinizin aşırı kurumasıdır.

Aşırı güneşte kalmak güneş yanığına ve saçlı derinizdeki hücrelerinin ölmesine yol açarak kuru kepek ve kaşıntıya zemin hazırlar.

Açık havaya çıkmadan önce güneşten koruyucu tonikleri saçlı derinize uygulamanız ve havadar bir şapka ile korunmanız güneş yanığı ve kaşıntıyı önler.

Klorlu havuz suyu, mineralden zengin göl ve aşırı tuzlu deniz suyu da yazın saç derisinde aşırı kuruluk ve tahrişe yol açar. Sonuç yine kaşıntı ve kuru kepek oluşumudur.

Havuz, deniz ya da gölde yüzdükten sonra saçları çok iyi durulayarak klor ve tuzdan arındırmak gerekir. Havuza ve denize girmeden önce koruyucu bir bone takmak; saçları klor, tuz ve güneşin zararlı etkilerinden korur.

Son derece kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu koruyucu yöntemlere dikkat ederseniz, başınıza dert olan yaz kaşıntısından kurtulabilir, huzurlu bir yaz geçirebilirsiniz.

From the Editors of Men’s Life Today