Acı Bakla Nedir? Acı Baklanun Faydaları ve Kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar

Acı Bakla Hakkında

Acı Bakla şifalı bitkisinin faydalı olduğu ve iyi geldiği hastalık ve sağlık problemleri arasında şeker hastalığı, idrar yollarını temizleme, idrar söktürücü, kanı temizleme, bağırsak kurtlarını düşürme, böbrek taşlarının ve kumu, böbrek iltihabı, baş, romatizma ve siyatik ağrıları gibi rahatsızlıklar bulunur.

Acı Bakla bitkisi sağlık açısından çok önemli ve faydalı bir bitkidir. Acı Bakla şifalı bitkisi alternatif tıbbın insana sunduğu doğal şifa kaynakları arasında yer alır ve bir çok hastalık ile sağlık problemlerinin doğal yöntem ile tedavi edilmesinde çok önemli bir rol üstlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi sizlere Acı Bakla bitkisinin faydalarını, nelere iyi geldiğini, özelliklerini ve nasıl kullanıldığını anlatacağız.

Acı bakla

Acı Bakla Nedir?

Acı bakla (Lupinus), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi.

3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm’e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika’da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

Türkiye hem kültürü yapılan türler ve onların yabani formları, hem de sınırlı amaçlarla kültürü yapılan acı bakla türleri açısından zengindir ve doğal bitki örtüsünde türleri ile bu türlere ait alt türler oldukça yaygındır.

Acı Bakla Faydaları

Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır.

Acı Bakla Kullanımı

Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Ayrıca, tohumları hayvan yemiş olarak da kullanılmaktadır.

Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir