Alerji Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler: En İyi Esansiyel Yağlar

Sponsorlu Bağlantılar

Alerji İle Mücadele

Son 50 yılda, endüstrileşmesi hızla artan bu dünyada alerjik hastalık ve rahatsızlıkların da aynı hızda artıyor. Alerjik rinit yada halk deyimi ile saman nezlesi gibi alerjilerin arkasında yatan en önemli neden hassaslaşan vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevredeki herhangi bir şeye aşırı tepki vermesidir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl milyonlarca insan alerjik rinitten etkilenmekte ve özellikle çocuklarda bu sayı artmaya devam etmektedir. Tedavi edilmediği zaman burun akıntısı, hapşırma, sulanmış gözler, baş ağrısı ve koku duygusunun bozulması gibi sonuçlar ortaya çıkar. Bazı insanlarda alerji hayatı tehdit edici duruma gelebilir, bu da iltihaplanma ve nefes darlığına neden olabilir.

Alerjenlere maruz kalan insanlara alerjilerini tetikleyen şeyleri önlemeleri söylenir ancak mevsimler değiştiğinde bağışıklık sistemi gıda endüstrisi ve çevresel toksinler tarafından engellendiği için bu neredeyse imkansız olur. Neyse ki, bazı güçlü uçucu yağlar, alerjik belirtileri tedavi etmek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal ve güvenli bir yol sunuyor. Alerjiler için bu esansiyel yağlar vücudu kimyasal olarak destekleyebilir ve aşırı duyarlılığının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca bkz: Alerji Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Uçucu Yağların Alerjilere Etkisi

Bağışıklık sisteminde alerjik bir reaksiyon başlar. Alerjen, bağışıklık sistemini hile ile etkisiz hale getiren bir maddedir. Bu alerjen yüzünden bağışıklık sistemi daha sonra zararsız bir madde olan alerjene de aşırı tepki verir ve İmmunoglobulin E antikorları üretir. Bu antikorlar histamin ve diğer kimyasalları serbest bırakan hücrelere yol açarak alerjik reaksiyona neden olur.

Alerjik reaksiyonun en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Polen
  • Toz
  • Küf
  • Böcek sokmaları
  • Hayvan tüyleri
  • Gıdalar
  • İlaçlar
  • Kauçuklar

Bu alerjenler, burun, boğaz, akciğerler, kulaklar, sinüsler, midenin astarları veya deride semptomları tetikler.

Uçucu yağların en şaşırtıcı yararlarından biri iltihaplanma ve bağışıklık sistemini güçlendirme becerisidir. Alerjik yağlar, vücudun zehirlenmesi ve enfeksiyonlar, bakteriler, parazitler, mikroorganizmalar ve zararlı toksinler ile mücadele etmesine yardımcı olur. Vücudun dış etkilere yatkınlıklarını azaltırlar ve bağışıklık sistemi zararsız saldırganla karşılaştıklarında aşırı tepkisini azaltırlar. Bazı olağanüstü uçucu yağlar, solunumu kolaylaştırır ve toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur.

Alerjiler İçin En İyi 5 Esansiyel Yağ

1. Nane Yağı

Nane yağını koklamak hemen sinüsleri açabilir ve boğazda rahatlama sağlayabilir. Nane emici olarak görev yapar ve alerjilerin yanı sıra soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım ve bronşit için rahatlama sağlar. Alerjik reaksiyonların önde gelen nedenlerinden olan balgamı boşaltma ve iltihaplanmayı azaltma gücü vardır.

2010 yılında Etnofarmakoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmda nane yağının rahatlatıcı olduğunu gösterdi ve öksürüğe neden olan kasılmaları önleyerek antispazmodik aktivite sergilediğini ortaya koydu.

Avrupa Medikal Araştırmalar Dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada, nane yağı tedavisinin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu ve alerjik rinit ve bronşiyal astım gibi kronik enflamatuar hastalık belirtilerinin azaltığını gösterdi.

Nane Yağını Kullanımı

Evde sinüsleri açmak ve boğazı rahatlatmak için 5 damla nane yağı yeterlidir. Bu aynı zamanda burun kaslarının rahatlamasına yardımcı olur ve vücudun mukusdan ve polen gibi alerjenlerden arındırmasını sağlar. Enflamasyonu azaltmak için günde bir kez dahili olarak 1-2 damla saf nane esansiyel yağı içebilirsiniz.

Bir bardak suya yada bir fincan çaya nane yağı eklenebilir. Nane yağını, göğsünüze, boyun ve alın şakaklarına topikal olarak uygulanabilir. Hassas ciltli insanlar nane yağını hindistancevizi veya jojoba yağı ile nemlendirmeleri daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Fesleğen yağı

Fesleğen yağı allerjenlerin iltihaplanma tepkisini azaltır. Aynı zamanda, hemen hemen her vücut işlevini yürüten 50’den fazla hormonun üretiminde rol alan adrenal bezlerini de desteklemektedir. Fesleğen yağı, beyninize, kalbinize ve kaslarınıza kan dolaştırarak vücudunuzun bir tehdide karşı uygun tepki vermesine yardımcı olur.

Fesleğen yağı aynı zamanda iltihap, ağrı ve yorgunlukla mücadele ederken bakteri ve virüslerin toksit etkilerini yok eder. Araştırmalar, fesleğen yağının antimikrobiyal aktivite gösterdiğini ve astım ve solunum hasarına yol açabilecek bakteri, maya ve küfü öldürebileceğini kanıtlamıştır.

Fesleğen Yağının Kullanımı

Alerjik reaksiyona karşı mücadele etmek ve bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesini önlemek için çorbaya, salata sosuna veya başka yiyeceğe bir damla fesleğen yağı ekleyebilirsiniz. Solunum sistemini desteklemek için, 2-3 damla fesleğen yağını yine 2-3 damla hindistancevizi yağı ile inceltin ve topuk, göğüs, boyun ve şakaklara uygulayın.

3. Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı akciğerleri ve sinüsleri açarak, dolaşımı arttırır ve alerjik belirtileri azaltır. Çalışmalar burunda soğuk bir hisse neden olarak hava akışını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Okaliptüs analjezik ve antienflamatuar etkilere sahip sitronelal içerir. Aynı zamanda bir balgam söktürücü olarak görev görür, alerjenler gibi davranan zararlı mikroorganizmaların ve toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’da yayınlanan 2011 yılı çalışmaları, okaliptüs uçucu yağının üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Okaliptüs sprey ile tedavi edilen hastalar plasebo grubundaki katılımcılara kıyasla solunum yolu enfeksiyon belirtilerinin şiddetinde azalma ve iyileşme olduğunu bildirdi. İyileşme, boğaz ağrısı, ses kısıklığı veya öksürük azalması olarak tanımlandı.

Okaliptüs Yağının Kullanımı

Alerjiyle ilgili solunum sorunlarını tedavi etmek için evde beş damla okaliptüs yağını yayın veya lokal olarak göğüs ve alın şakaklarına masaj yaparak uygulayın. Burun kanallarını temizlemek ve tıkanıklığı gidermek için, bir kaba bir fincan kaynar su dökün ve 1-2 damla okaliptüs uçucu yağ ekleyin. Ardından kafanızın üzerine bir havlu koyun ve 5-10 dakika boyunca derin nefes alın.

4. Limon Yağı

Limon yağı lenfatik sistem drenajını destekler ve solunum koşullarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Çalışmalar, limon yağının bakterilerin büyümesini engellediğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Evde havaya dağılan limon yağı bakterileri öldürebilir ve havadaki alerji tetikleyicilerini ortadan kaldırabilir.

İçtiğiniz suya 1-2 damla limon yağı ekleyerek pH dengesine yardımcı olabilirsiniz. Limon yağı suyu, bağışıklık fonksiyonunu geliştirir ve vücudu detokslar. Karaciğeri uyarır ve iltihaplanmaya ve bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine neden olabilecek toksinleri atar. Limon suyu vücudun korunmasına yardımcı olduğu için bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan beyaz kan hücresi üretimini de uyarır.

Limon yağı, alkol veya ağartıcıya bağımlı olmadan evinizi dezenfekte etmek için de kullanılabilir. Bakterileri ve kirleticileri mutfağınızdan, yatak odasından ve banyodan çıkararak, evinizin içindeki tetikleyicileri azaltabilir ve evinizdeki havayı temizleyebilirsiniz. Mevsimlerin değişmesi ve dışarıdan ayakkabı ve kıyafet üzerinde evinize getirilen allerjenlerin ortadan kaldırılması için bu yöntem etkili olabilir.

Limon Yağının Kullanımı

İçtiğiniz suya 1-2 damla limon yağı ekleyin. Çamaşır deterjana limon yağı ekleyerek kullanın. Birkaç damla limon yağını su ile karıştırın ve kanepeler, çarşaflar, perdeler ve halıların üzerine püskürtün.

5. Çay Ağacı Yağı

Bu güçlü yağ, alerjiye neden olan hava yoluyla bulaşan patojenlere zarar verebilir. Evde yayılmış çay ağacı yağı küf, bakteri ve mantarları öldürür. Antiseptik bir ajandır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağı bakteri ve mikroorganizmaları öldürmek için cilde uygulanabilir; Aynı zamanda evin dezenfekte edilmesi ve allerjenlerin ortadan kaldırılması için bir ev temizleyicisi olarak da kullanılabilir.

Almanya’da yapılan bir araştırma, çay ağacı yağının çok çeşitli bakteri, maya ve mantarlara karşı antimikrobiyal aktivite sergilediğini gösterdi. Bu mikroplar iltihaba neden olur ve bağışıklık sistemimizi aşırı hızlı çalışmaya zorlar.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Cilt döküntüleri ve kurdeşenler üzerine çay ağacı yağı kullanın ya da bir ev temizleyicisi olarak kullanın. Çay ağacı kullanırken, temiz bir tutam pamuğa 2-3 damla ilave edin ve dikkatlice ilgili bölgeye uygulayın. Hassas ciltli insanlar çay ağacı yağını, hindistancevizi veya jojoba yağı inceltmelidir.

Esansiyel Yağların Alerjiler İçin Kullanımı

Gıda alerjileri – Bir gıda alerjisinin belirtilerini hafifletmek 1-2 damla limon veya nane yağını kullanın. Bu sayede alerjenleri ter veya idrar yoluyla vücuttan atmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt Döküntüsü ve Kurdeşen – Cilt kızarıklıklarını ve kurdeşeni iyileştirmek için çay ağacı ya da fesleğen yağı kullanın. Pamuğa 2-3 damla ilave edin ve etkilenen bölgeye uygulayın. 3-4 damla çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ile inceltin ve karaciğer bölgesini ovun. Karaciğer bölgesini yağlamak cilt tahrişlerini tedavi etmenin başka bir yoludur.

Mevsimsel Alerjiler – Evinizi limon ve çay ağacı yağı ile dezenfekte edebilirsiniz. Bu uygulama tetikleyicileri ortadan kaldırır ve havayı ve mobilyalarınızı temizler. 16 damla sprey şişesine 40 damla limon yağı ve 20 damla çay ağacı yağı ekleyin. Şişeyi saf su ve biraz beyaz sirke ile doldurun ve karışımı evinizdeki herhangi bir odaya yada bölgeye püskürtün.

Alerji Karışımı – 2-3 damla nane, okaliptüs ve lavanta yağı ile bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışımı alın şakaklarına, kulakların arkasına ve ayak tabanlarına masaj yaparak uygulayın.

Olası Yan Etkiler

Alerjiler için uçucu yağları kullanırken, çay ağacı yağını içerek almanız tavsiye edilmez. Çay ağacı yağını aromatik veya topikal olarak kullanmak en iyisidir. Bu yağlardan herhangi birini topikal olarak kullanırken, özellikle hassas cilt bölgelerine (göz çevresi veya boyun bölgesi) uygularken hindistancevizi yağı ile seyreltin.

Bu yağları bir ay boyunca kullanın ve bir ayın sonunda 1-2 hafta ara verin. Daha sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir