Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Özellikleri ve Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Biberiye Yağı ve Özellikleri

Biberiye yağı, özellikle düşük tansiyonu olanlar ve yataktan güçlükle kalkanlar için en kuvvetli uyarıcı aroma yağlarındandır. Özellikle spordan sonra yorgunluk giderme masajı olarak uygulama, kas ağrıları ya da yorgun bir işgününden sonra çok uygundur.

http://img.blogcu.com/uploads/mutfaktayim_biberiye.jpg
Biberiye Yağı

Biberiye yağı; antiseptik, kramp çözücü, safrayı artırıcı, kan basıncını yükseltici, kan şekerini düşürücü, antikarsinojen, antiromatik, hafıza ve sinirleri güçlendirici etkilere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Biberiye yağı, dıştan kullanımda astımda da etkilidir. Banyoda kullanılması, kalp ve dolaşım bozukluklarında iyileştirici sonuçlar vermektedir. Masaj yağı olarak da kullanılır. Aromaterapide özellikle solar-plexus-chakras alt fonksiyonunda çok uygundur. Canlandırıcı ve uyarıcı etkisiyle tedavi hazırlığının yükseltildiği düşkünlüğün aşılmasında yararlıdır.

Biberiyenin Özellikleri ve Faydaları İçin Tıklayınız…

Biberiye Otunun Kullanım Alanları İçin Tıklayınız…

Biberiye Bitki Reçeteleri İçin Tıklayınız…

Biberiye Çayı İçin Tıklayınız…

Kekik yağı ve biberiye yağı gibi bazı eterik yağlar, yangı önleyici etki gösterip ağrıyan eklem ve kemiklerde sakinleştirici etki yaratır. Dolayısıyla bunlar, daha çok romatizma ve artritiste kullanılır.

Biberiye Yağının İyi Geldiği Durumlar

Baş ağrısı için : Başınız ağrıdığı zaman alın bölgenize biberiye yağı ile masaj yaparsanız baş ağrınız azalır yada kaybolur.

Gut Hastalığı tedavisi: Gut hastalığından dolayı kandaki ürit asit miktarı yükselir. Günde 2 bardak biberiye çayı içmek kandaki ürit asit seviyesini normale yaklaştırır.

Vücud Kireçlenmesi Tedavisi: Biberiye yağı kireçlenen bölgeye günde 3 defa masaj yapılarak yedirilirse 1 hafta içinde kireçlenen bölge iyileşmeye başlar.

Biberiye yağı Deri hastalıklarında: Deri hastalıklarında yaraların daha çabuk iyileşmesinde ve derinin kendini çok hızlı şekilde onarmasına yardımcı olmaktadır.

Vücud Moralması: Kaza yada çarpma sonucu oluşan morluklar için biberiye yağı ile o bölgeye masaj yapılırsa 2 saat içinde morluk kaybolmaya başlar.

Biberiye Yağı Kullanım Biçimi

Düşük kan basıncında 15 damla biberiye yağı, 10 damla lemon otu, 10 damla greyfrut karıştırılır. Bu karışımın 2-3 damlası, soğuk banyo suyuna ya da duş jeline katılır.

Yorgunluk ve ağrıyan ayaklarda 15 damla biberiye yağı, 5 damla angelika ve 5 damla ardıç yağı, 50 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere sürülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kas tutukluğunda 5 damla biberiye yağı, 10 damla ardıç yağı, 10 damla lavanta yağı ve 5 damla limon yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere masaj yapılır.

Romatizma, artritis ve gut için 10 damla biberiye yağı, 3 damla oregano, 5 damla ardıç yağı, 5 damla majoran, 10 damla papatya yağı ve 2 damla karanfil yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili bölgelere masaj uygulanır.

Katarrhoede (bronşitis, rinitis, sinusitis) Balgamın fazla olması halinde 3 damla biberiye yağı ve 3 damla manuka, günde 3 kez inhale edilir. Vücut savunmasını güçlendirmek için günde 2 kez 1 damla TEEBAUM ve 1 yemek kaşığı propolis alınır. Hafıza ve hatırlamanın güçlendirilmesi için ve ayrıca koku, görme ve konuşma zayıflıklarında 3-4 damla biberiye yağı, 200 ml su içeren koku lambasına damlatılır.

Tuzlu serinleme banyosu 3 yemek kaşığı deniz tuzu, 5 damla limon yağı ve 3 damla biberiye yağı.

Yağlı saçlar için Sert yağ giderme kürleri ve kuvvetli alkol içerikli saç suları ya da anti-yağ şampuanlarıyla tam karşıtı elde edilir : Kötü muamele edilen baş derisi, talk üretimi için devamlı uyarılarak daha da yağlanır. Buna karşı yumuşak şampuanlar kullanılmalıdır. Ayrıca yağlı et, baharatlı kızartmalar, dumanlanmış balık ve tatlı yenmemelidir. Saçlar, gerektiği kadar yumuşak bir şampuanla yıkanmalıdır. Her yıkamadan sonra şu bitkisel karışımlı suyla saç masajı yapılması tavsiye edilir : Birer çay kaşığı kekik yağı ve biberiye yağı, yarım litre suyla karıştırılıp 10 dakika dinlendirildikten sonra ılık olarak saçlar durulanır. Koyu renkli saçlılar, saçlarını bu işlemden sonra bir daha yıkamaz. Saçı açık renk olanlar ise, 1 litre suya yarım çay bardağı sirke katarak saçlarını yıkamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  hülya
  02 Haziran 2012 - 14:51

  ben 1haftadır basenlerimde yagını kullanıyorum faydasını görmeye başladım tavsiye ederim

  rasullah aşığı
  19 Aralık 2011 - 20:08

  cilde karşı bir yan etkisi bulunmaz ve yukarıda part halinde bildirilen bir çok rahatsızlık üzerinde etkenliği sağlanabilir şifalı bir nimettir..

  şebnem
  30 Mayıs 2011 - 10:53

  biberiye yağını cildimize kullanabiliyormuyuz allerji yapma riski nedir bilen varmı arkadaşlar

  büşra
  22 Aralık 2010 - 14:36

  bu biberiye yağı bacaklarda incelmeyi saglıyor mu???

  özgul
  06 Aralık 2010 - 20:11

  biberiye yagı cilde iyimidir ve saclarım cansız ve hic uzamıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir