C Vitamini Deposu ve Kansere Karşı Koruyan Domatesin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Domatesin mucizevi faydaları var!

Yılın 12 ayı boyunca tüketttiğimiz domatesin faydalarını biliyor musunuz? Domatesin hem C vitamini deposu olduğu ve karsere karşı harika bir koruyucu olduğu biliniyor.Ancak bütun bu faydalar mevsiminde tüketilen domates için geçerlidir.

Mevsiminde ve doğal bir şekilde yetiştirilen domatesler bağışıklık sistemi için çok önemli bir destekleyicidir. İçerisinde bukunan likopen isomli etken madde çok kuvvetli antioksidan etki gösteren avonoiddir. Kansere karşi koruyu ozelliği bulunan domatesin özellikle prostat, cilt, mide ve akciğer kanserlerini azaltıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Likopen aynı zamanda kalp hastalıkları için de koruyucu etkiye sahiptir. Bol bol domates tüketen kişilerde kalp hastalığı riski azalmaktadır.

Yağda çözünen bir madde olan likopeni açığa çıkarmak için domatesleri kabukları ile  birlikte zeytinyağında kısa süre pişirmek yeterlidir.

domates

C vitamini ihtiyacını karşılar

Mevsiminde ve doğal olarak tarlada yetişen GDO’suz ve hormonsuz 3 adet orta boy domates günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Ancak sigara içmeyen insanlar için bu durum geçerlidir.

Kış aylarında domates tüketmemeye özen gösterin. Kış aylarında domates tüketmek isteyenler yazın mevsiminde tarla domateslerinden konserve hazırlayın ve kış ayarında tüketin.

Bkz: Hangi Mevsimde Ne Yenir?

Not: Romatoid artrit hastası olanlar patates, patlıcan ve domates ailesinden olan sebzelerden uzak durmalıdır, bu sebzeler artritlerinin alevlenmesine sebep olabilir.

Kanserden koruyan domates kürü

  • 2 adet domates
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı saf sızma zeytinyağı

Domatesleri kabuklarıyla birlikte mutfak robotunda parçalayın. Sarımsağı havanda güzelce dövün. Tavada zeytinyağı ile birlikte 2-3 dakika çevirin. Bu kürü, domates mevsiminde günde bir kere tüketebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir