Deniz Börülcesi Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Bitkilerden Gelen Sağlık

Şifalı bitkilerin insan sağlığına olan etkileri son yıllarda daha çok ön plana çıkmaya başladı.Bunun altındki en büyük sebep ise bir çok çaresiz hastalığa bu bitkilerin çözüm getirmesi oldu.Bu otlar zayıflamak isteyenlerden, kilo almak isteyenlere; hastalıktan kurtulmak isteyenlerden, hastalığa önlem almak isteyenlere kadar hemen hemen her dertlinin derdine çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Sağlık açısından mucizevi bir bitki olan Deniz börülcesi bir çok derde deva olacak faydalara sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz Börülcesi Bitkisi Özellikleri

Deniz börülcesi (Salicornia europaea), ıspanakgiller  (Amaranthaceae) familyasından bir bitki türü. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilir alt türler bulunur. Diğer isimleri Kurşun otu, Geren otu,  Çorak otu, Kara koruğu.

{Salicorrıia, “tuz boynuzu” veya “tuzlu boynuz” demek anlamına gelen.Arapça salcoran sözünden gelir ki, bitkinin biçimiyle yapısına bir göndermedir bu: Bitkinin görünüşü boynuz boynuzdur; özelliginde bolca tuz bulunur.

10 ila 40 cm (santim)uzayabilen, sürünücü veya dik duruşlu, bir ya da çok senelik, otsu ve yarı çalımsı bir bitki türüdür. Etli yarı saydam gövdesinin ucunda çiçeklenme döneminde kırmızımsı lekeler meydana gelir. Yaprakları karşılıklı ve pulludur; sarı, mor ve kırmızı ya da koyu mor renkli olur ; etli sulu, kalın ve yumuşak dokuludur (sukulent). Nisan ve Eylül aylarında yaprakların altından üçlü gruplar halinde küçük yeşil çiçekler oluşarak açar.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Salicornia_europaea.jpg
Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesinin Faydaları

Bileşiminde iyot, fosfor, kalsiyum, silisyum, manganez mineralleri ve A, C, D vitaminleri bulunur. çinko, eritici, İdrar söktürücü, temizleyici, güçlendirici ve iştah açıcı özellikler içermektedir.

İyotlu topraklarda yetiştiğinden guatr hastalığına iyi gelir. Zeytinyağı ve limon sosuyla salatası yapılarak tüketilir.

Deniz Börülcesi Nasıl Kullanılır?

Deniz börülcesi yenebilir bir bitkidir. Taze veya haşlanmış olarak yenilir. Sirkeyle tatlandırılıp tek başına veya salata içinde de hazırlanabilir. Mayıstan itibaren toplanır, başakları kullanılır.

Hem deniz suyunda hem de tuzlu topraklarda yaşayabildiğinden deniz suyunda bulunan pek çok minerali içinde biriktirir. Bu yüzden sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, manganez ve bakır bulundurur.

Deniz börülcesinde bulunan bu mineraller eskiden onun sabun ve cam yapımında kullanılmasının nedenidir. Yakılmasından elde edilen küllerde bulunan sodyum karbonat camın ergime sıcaklığını düşürmeye yarar. Sodyum karbonatın ısıtılmasıyla elde edilen sodyum hidroksit sabunu yapımında kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir