Hindiba (Radika) Nedir? Hindiba Bitkisinin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Şifalı Bitkilerin Önemi

Bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte sağlık açısından faydalı bitkilerin ve otların bitmesi anlamına geliyor.Bu otlar zayıflamak isteyenlerden, kilo almak isteyenlere; hastalıktan kurtulmak isteyenlerden, hastalığa önlem almak isteyenlere kadar hemen hemen her dertlinin derdine çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Sağlık açısından mucizevi bir bitki olan Hindiba bir çok derde deva olacak faydalara sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hindiba Bitkisi Özellikleri

Hindiba (Cichorium endivia), papatyagiller  (Asteraceae) familyasından, sebze olarak yararlanılan bir yıllık bitki türü.

Mısır ve Endonezya kökenli olduğu sanılan bitkinin, 16. yüzyıldan bu yana Avrupa’da tarımı yapılmaktadır. Yüksekliği 50-100 cm arasında değişir; parçalı yaprakları ve açık mavi renkli çiçekleri vardir. Yapraklarından salata olarak yararlanıldığı gibi sıcak yemek de yapılır.

Dosya:Andijvie rand Cichorium endivia.jpg
Hindiba (Radika)

Beyaz Hindibanın Faydaları İçin Tıklayınız…

Kara Hindibanın Yararları İçin Tıklayınız…

Hindiba cinsinden bir diğer bitki türü olan beyaz hindiba (Cichorium intybus) ile yakın akrabadır.

Ülkemizde yaygın olarak yabani hindibanın yaprakları ilkbaharda toplanarak şifalı ot ve sebze olarak tüketilir. Bu yapraklar ülkemizde “Hindiba” ve “Radika” olarak bilinir.

Hindiba/Radika Yararları Nelerdir?

Hem salatalarda, hem de haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle kullanılabilen hindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Karaciğer hastalarının, romatizmalıların ve şeker hastalarının sofralarının baş köşesine oturtması gereken otlardan biridir hindiba ve bunlardan başka bağırsakları yumuşatır, müzmin romatizma, gut, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında yararlıdır.

Hindiba köklerinden yapılan kahve iyi bir iştah açıcıdır. Romatizma hastaları ilkbahar ve sonbaharda 4-6 hafta arası sabah ve akşam hindiba çayı içerek kür yapabilirler ve faydasını da hızla görürler. Hindiba çayı hazırlamak için kişi başına 1-2 tatlı kaşığı doğranmış hindiba kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  mmt soyaslan
  18 Şubat 2012 - 23:37

  hindiba imiş ben çocukluğumda bahçelerde çok sarı çiçekli her mevsimde bol olan ot ebembükbük deriz.. dalını koparıp ortadan dörde ayrılır hafif ve ağıza alınıp hızla çevrilince ayrılan dallar geriye kıvrılır oynardık.
  beyaz sütlü olp bir az acıdır fakat sonradan ağızda bir tatlılık olurdu 1960 yıllarında yazları böreklere ve kır gezilerinde şifa diye ekmek arasına bir iki dal koyar yedik böbrek taşlarını düşürür iştahı açar diye amma milletin yeni haberi olmuşda yeni reklamlarını yapıyor amma yinede iyi.
  ŞU SİHİRLİ AYNALAR sayesinde neleri öğreniyoruz değilmi dünya parmaklarınızın ucunda artık bilmem yok hemen tıkla oku ELHAMDÜLİLLAH bilemedim göremedim yok 1433 yıl önce Hz mhmd S.A.V efendimiz avuçlarının içinde kostantiniye,yi fetih ednleri gördü ya şimdide teknolozji sayesinde geçmişleri yad edip canlandırılıyor frekanslara girilebildiği gün geçmişteki sesleride dinleyeceğiz ahir zaman alametleri deniyor ya işte zaman geldi gözünü kulağını ve kalbini uyanık tut duymadım demeeee
  hoşça kalın sağlıcakla kalın sağlık afiyetler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir