Şifalı Bitkilerin Önemi

Bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte sağlık açısından faydalı bitkilerin ve otların bitmesi anlamına geliyor.Bu otlar zayıflamak isteyenlerden, kilo almak isteyenlere; hastalıktan kurtulmak isteyenlerden, hastalığa önlem almak isteyenlere kadar hemen hemen her dertlinin derdine çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık açısından mucizevi bir bitki olan Hindiba bir çok derde deva olacak faydalara sahiptir.

Hindiba Bitkisi Özellikleri

Hindiba (Cichorium endivia), papatyagiller  (Asteraceae) familyasından, sebze olarak yararlanılan bir yıllık bitki türü.

Mısır ve Endonezya kökenli olduğu sanılan bitkinin, 16. yüzyıldan bu yana Avrupa’da tarımı yapılmaktadır. Yüksekliği 50-100 cm arasında değişir; parçalı yaprakları ve açık mavi renkli çiçekleri vardir. Yapraklarından salata olarak yararlanıldığı gibi sıcak yemek de yapılır.

Dosya:Andijvie rand Cichorium endivia.jpg

Hindiba (Radika)

Beyaz Hindibanın Faydaları İçin Tıklayınız…

Kara Hindibanın Yararları İçin Tıklayınız…

Hindiba cinsinden bir diğer bitki türü olan beyaz hindiba (Cichorium intybus) ile yakın akrabadır.

Ülkemizde yaygın olarak yabani hindibanın yaprakları ilkbaharda toplanarak şifalı ot ve sebze olarak tüketilir. Bu yapraklar ülkemizde “Hindiba” ve “Radika” olarak bilinir.

Hindiba/Radika Yararları Nelerdir?

Hem salatalarda, hem de haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle kullanılabilen hindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Karaciğer hastalarının, romatizmalıların ve şeker hastalarının sofralarının baş köşesine oturtması gereken otlardan biridir hindiba ve bunlardan başka bağırsakları yumuşatır, müzmin romatizma, gut, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında yararlıdır.

Hindiba köklerinden yapılan kahve iyi bir iştah açıcıdır. Romatizma hastaları ilkbahar ve sonbaharda 4-6 hafta arası sabah ve akşam hindiba çayı içerek kür yapabilirler ve faydasını da hızla görürler. Hindiba çayı hazırlamak için kişi başına 1-2 tatlı kaşığı doğranmış hindiba kullanılır.