Hindiba (Radika) Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Alternatif Tıp

Bitkilerin tıp alanındaki faydalarından son zamanlarda sıkça bahsedilir oldu. Bitkilerin kullanıldığı bu tıp metodu alternatif tıp olarak adlandırılmaktadır. Alternatif tıp kesinlikle klasik tıbbı reddetmez. Aksine onun çaresiz kaldığı durumlarda devreye girmektedir. 

Alternatif tıbbın içeriğinde renk, ses, müzik, mücevher, ışık, psikolojik etki ile tedavi de yer almaktadır.Avrupa’da akıl hastalarının yakıldığı bir dönemde bizde bu hastaların mermer yüzeye çarpan sus sesiyle tedavi edilmesine değinmeden geçmemek gerekir. Burada bu konun ayrıntılarına girmeyeceğiz. Hindiba otu olarak bilinen otun çayının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi leri vereceğiz.

Hindiba Otu ve Özellikleri

Yöresel adları: Radika, arslandişi

Her tür toprakta yetişebilir. Bahçe çimlerinin arasında bile görülebilir. Uzun yapraklar rozet biçiminde, hemen toprağın üstünde toplanmıştır,  kenarları derin loplu ve dişlidir. İçi boş olan uzun sapın ucunda sarı bir çiçeği vardır. Çiçek solduğunda, yerine oluşan tohum başağı, beyaz ve yuvarlak bir tüy topunu andırır. Mart-mayıs aylarında çiçeklenir. Sap ve yaprakların hafif acımsı bir tadı vardır.

Bileşim: Vitaminler, acı maddeler, triterpen, sterol, carotin, flavon, tanen, mineraller(bolca kalsiyum), uçucu yağlar, inulin.

Toplama ve hazırlama: Nisan-mayıs aylarında, köküyle birlikte çıkarılır. Gölgelik ve havadar bir yere asılarak kurutulur. Daha sonra, kök ve yapraklar ince kıyılarak kullanıma hazırlanır. Ama o her mevsimde taze olarak da toplanarak, salatalarda kullanılır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Hindiba, genel anlamda böbreklerin ve karaciğerin çalışma kapasitesini fevkalade yükseltir.Uzmanlarında deyişine göre hindaba ve marul salata yapımında unutulmaması gereken en önemli gıdalardır.

Hindiba Otunun Faydaları

  •  Hindiba bitkisi bol miktarda C vitamini içerir.
  •  Kanser ve kalp krizi gibi ağır hastalıkların önlenmesinde ve risklerinin azalmasında oldukça etkilidir.
  •  Böbreklerin ve karaciğerin çalışmasını düzenler.
  •  Vücuda güç katar.
  •  Romatizma ve gut hastalarının tedavisinde oldukça faydalıdır.
  •  Şeker hastalıklarınada iyi gelmektedir.

Hindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Hindiba kökü ve yaprağı ince kıyılmış olarak, 1-2 tatlı kaşığı dolusu 1 bardak suya katılır,bu karışım 1 dakika kaynatılır ve ocaktan çekilir. 8-10 dakika kendi sıcaklığında demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, hiç bir şekilde şeker ilavesi olmaksızın yemeklerden önce içilir.

Hindiba’nın Zararları ; Hiç bir şekilde insan vücuduna zararı yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir