Isırgan Otu Yağı ve Isırgan Otu Tohumu Yağının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan Otu Yağı

Avrupada gençlik yağı ya da gençlik iksiri olarak da adlandırılan ısırgan tohum yağı, Isırgan tohumunun preslenmesiyle elde edilir. Savunma sistemini güçlendirmesi, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı direnci artırması, kan temizleyici etkisi ısırgan yağının faydaları olarak belirtilebilir. Isırgan tohumu yağının ekolojik şartlarda üretilmiş ve soğuk sıkım olarak elde edilmiş olanlarının kullanımı daha uygun olur.

Isırgan Otu Yağı

Isırgan Tohum Yağı

Saç dökülmesine karşı kullanıldığı gibi romatizma şikayetlerine karşı, hücre yenilemek ve kan temizlemek amacıyla ve de, miyom küçültücü olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan Otu Çayı İçin Tıklayınız…

Isırgan Otunun Kullanımı İçin Tıklayınız…

Dahilen bir fincan suyun içine 5 damla damlatılıp günde 2 kez kullanılır. Haricen cildinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Saç diplerine friksiyon yaparak uygulanabilir.

Gençleştiren Isırgan Otu Yağı

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Ulvi Zeybek küçücük tohumlardan zorluklarla elde edilebilen bu bitkisel yağın gençleştirici etkisine dikkat çekiyor.

Isırgan otu yağının önemi nereden geliyor?

Isırgan otu yağı, halk arasında fazla bilinmemesine rağmen tıbbi açıdan son derece değerli ve zor elde edilen bir yağ çeşididir. Minik ısırgan tohumundan elde edilen, Almanya ve Orta Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ısırgan otu yağı bağışıklık sistemini ve cildin bağ dokusunu güçlendirmesi nedeniyle “gençlik yağı” olarak da tanımlanır. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda en az ikişer aylık kürler şeklinde kullanımı öneriliyor. Faydasını görmek için diğer yağlarda olduğu gibi ısırgan otu yağının da soğuk presleme yöntemiyle üretilmiş olması ilk şart. Kür boyunca sabah akşam birer tatlı kaşığı veya damlalıkla satılan ambalajlar için 20’şer damla kullanım öneriliyor.

Bu yağı doğrudan yüze sürerek de fayda sağlayabilir miyiz?

Isırgan otu yağı içindeki AHA ve ALA adı verilen değerli maddelerden dolayı cilt bakım ürünlerinde de kimyasal olarak ayrıştırıldıktan sonra kullanılıyor. Bu kremler çok yer etmemiş kırışıkların giderilmesinde etkili. Örneğin göz çevresinde “kaz ayağı” tabir edilen ilk kırışıkların çıkmaya başlamasından itibaren düzenli olarak kullanıldığında etkili oluyor. Krem şeklinde değil de doğrudan kullanmak isteyenler için ısırgan otunun yanı sıra badem ve üzüm çekirdeği yağı da önerilebilir. Bunlar ince ve ciltten emilimi hızlı yağlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    tarık
    19 Aralık 2010 - 17:26

    Isırgan otu saça ve cilde gerçekten yararlı. Yalnız emilim ne kadar iyi olursa etkisi de o kadar iyi oluyor.

    derma-roller.blogspot.com da emilimi artırmak için ne yapılması gerektiği yazıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir