Kanıtlanmış Lavanta Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Sponsorlu Bağlantılar

Lavanta Yağından Gelen Şifa

Lavanta dünya genelinde en çok kullandığı esans türüdür. Eski medeniyetlerden bugüne lavanta esansiyel yağı 2500 yıl boyunca tıbbi ve dini amaçlar için kullanıla gelmiştir. Mısırlılar mumyalama için ve parfüm olarak kullanılmıştır. Romalılar banyo için, yemek pişirmek için ve havanın güzel kokmasını sağlamak için kullandılar.

Hatta İncil’de geçtiğine göre Hz. Meryem tarafından da kullanılmış ve lavanta yağı ile Hz. İsa’nın saçlarını yağlamış.

Akdeniz kökenli bir bitki olan lavanta, ballıbabagiller familyasından Lavandula cinsine aittir. Binlerce yıldır kullanılan bir bitki olan lavantanın, sağlık için de onlarca faydası bulunuyor. Bu gün tıp dünyası da lavantanın sağlık üzerine olan etkilerini araştırmaya devam ediyor.

Lavanta, çiçek

Lavanta Yağının Kısaca Faydaları

Lavanta yağının vücuda olan faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Anksiyete ve duygusal stresi azaltır
 • Yanıkları ve yaraları iyileştirir
 • Uykuyu düzene sokar
 • Cildi temizler ve sivilceleri azaltır
 • Güçlü antioksidan özelliği ile yaşlanmayı yavaşlatır
 • Egzama ve sedef hastalığını iyileştirir
 • Baş ağrılarını hafifletir

Bugün en popüler uçucu yağlardan birisi olan lavanta yağını bilim dünyası da detaylıca inceliyor.

Lavanta Yağı Faydaları ve Yapılan Çalışmalar

1. Antioksidan koruma

Her hastalık için en tehlikeli ve en yaygın risk faktörü  olan radikaller (toksinler, kimyasallar, kirleticileri, vs.) bağışıklık sistemini kapatmadan sorumludur ve vücudunuzda inanılmaz derecede hasara neden olabiliyorlar. Bu radikalleri önlemek için ise vücudun doğal yanıtı antioksidan enzimlerdir. Doğal antioksidan olarak ise lavanta kanıtlanmış bir esansiyel yağdır.

Örneğin, Çin araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde lavanta esansiyel yağı kullanıldıktan sonraki 22 saat içinde vücudunuzda bulunan en güçlü üç antioksidan olan, glutatyon, katalaz ve SOD’u ürettiğini gördüler.

Ayrıca, Romen bilim adamları, günde 60 dakika lavanta esansiyel yağ buharı teneffüs edildikten sadece yedi gün sonra benzer sonuçlar ortaya çıktığını gördü. Lavanta yağı, hücreleri kansere neden olabilecek hasarlardan koruyor.

2. Diyabet tedavisi

Lavanta ile ilgili tüm araştırmaların en heyecan vericisi 2014’te ortaya çıktı. Tunus’tan bilim adamları, büyüleyici bir görevi tamamlamak için yola çıktılar: lavanta esansiyel yağının kan şekeri üzerindeki etkilerini test ederek şeker hastalığına yardımcı olup olamayacağını test ettiler.

15 günlük bir çalışma sırasında, araştırmacılar tarafından gözlemlenen sonuçlar kesinlikle şaşırtıcıydı. Özetle, lavanta esansiyel yağ tedavisi aşağıdaki diyabet semptomlarından vücudu koruyordu:

 • Kan şekerinde artış (şeker hastalığının damgası)
 • Metabolik bozukluklar (özellikle yağ metabolizması)
 • Kilo artışı
 • Karaciğer ve böbreklerde antioksidan tükenmesi (diyabetin ölüm nedenlerinden biri)
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu
 • Karaciğer ve böbrek lipoperoksidasyonu

lavanta esansiyel yağı şeker hastaları için bir tedavi seçeneği olarak kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece bir çalışmada, ama yine de güçlü bir çalışma! Şeker hastaları için doğal yaklaşımlar bilimsel literatürü doldurmaya devam ettikçe bu konu hakkında daha fazla araştırmaya ortaya çıkacaktır.

3. Ruh halini geliştirir ve beyni destekler

Gördüğümüz çığır açan diyabet araştırmalarına ek olarak, 2013 yılında lavanta nörolojik hasarlara karşı koruma özelliğiyle ortaya çıkan bir yıl oldu.

Geleneksel olarak, lavanta, migren, stres, kaygı ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Mesela, 2017 Kasım ayında, Klinik Uygulamada Uluslararası Psikiyatri Dergisi tarafından kanıta dayalı bir çalışma yayınlandı.

Çalışma, lavanta esansiyel yağının 80 mg’lık kapsüllerle takviye edilmesinin anksiyete, uyku bozukluğu ve depresyonu hafiflettiğini ortaya koymuştur.

Ayrıca, araştırmada, anksiyete, uykusuzluk ve depresyon tedavisinde lavanta yağı kullanmanın olumsuz yan etkileri bulunmadığını da ortaya koymuştur. Prozak gibi farmasötik ilaçların tehlikeli yan etkileri olduğu biliniyor

Ve araştırmaya göre, lavanta esans yağı Alzheimer hastalığının belirtilerini ve gelişimini azalttığı ortaya konmuştur!

Phytotedicine geçen yıl, lavanta esansiyel yağ buharının günde 60 dakika solunması demanslı sıçanlarda beyin oksidatif stresini önlediğini ortaya koyan bir çalışma yayınladı.

2012’de yayınlanan bir başka araştırmada, yüksek riskli doğum sonrası 28 kadın üzerinde yapılan araştırmada depresyonda önemli bir azalma ve anksiyete bozukluğunda azalma olduğunu görüldü.

Lavanta aromaterapisinin ruhsal durumu artırdığını ispatlayan bir başka çalışma post-travmatik stres bozukluğu (TSSB) çeken insanlarda yapıldı.

Sonuçlar, günde sadece 80 mg lavanta yağının depresyonda % 32.7 oranında azalmaya neden olduğunu ve TSSB’den muztarip 47 kişide uyku bozuklukları, huysuzluk ve genel sağlık durumunu önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

4. Lavanta yanıkları ve kesikleri iyileştirir

Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle yaygın olarak bilinen lavanta, çeşitli enfeksiyonları önleme ve bakteriyel / fungal bozukluklarla mücadelede kullanılan zengin bir geçmişe sahiptir. Nitekim, bu gerçeği tekrar tekrar ortaya koymak için yaklaşık 100 çalışma yapılmıştır.

Ayrıca, lavanta yağının yanıkların, kesiklerin ve yaraların iyileşmesini hızlandıracağını ve bunun büyük bir kısmının mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı olduğu keşfedildi.

Örneğin, karanfil, tarçın ve çay ağacı yağı gibi diğer uçucu yağlar ile harmanlandığında lavanta’nın antimikrobiyal kabiliyetinin nasıl arttırıldığını değerlendiren çalışmalar da var.

5. Lavanta yağının cilt için faydaları

Büyük olasılıkla antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı, lavanta esansıyla aloe veya hindistancevizi yağı cildinizde derin faydalar sağlar.  Kuru ciltler, küçük kesikler ve atık maddelere karşı hızlı iyileştirme gösterir.

Araştırmalar, boğaz ağrısından kurtulmayı hızlandırma kabiliyetini bile kanıtladı ve alerjik reaksiyonları önleyebildiğini gösterdi.

Yaşlanma noktalarını azaltmak mı istiyorsunuz? Lavanta yağı ile aynı cinsten uçucu yağ ile karıştırmayı deneyin ve duştan hemen sonra, yatmadan önce ve sabah uyanınca yüzünüze uygulayın. Güneş lekelerini de iyileştirir.

6.Baş ağrısı için lavanta yağı

Uyuşturucuya doğal bir alternatif arayışında olan gerilim baş ağrısı ve migren ataklarıyla mücadele eden milyonlarca insan var. Yeni tıbbi araştırmalara göre, lavanta yağı aranan doğal tedavi olabilir.

Avrupa Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, insanlar migren baş ağrısı ile mücadele ederken, 15 dakika boyunca lavanta yağı teneffüs ettiklerinde ağrıda önemli bir azalma gördü.

Baş ağrısı için muhtemelen en etkili doğal tedavi, lavanta yağı ile nane yağı kombinidir. Bu yağları boynunun arkasına ve alnın yan tarafındaki şakaklara sürülerek ovuşturulması gerekir. Her avucunuza 2 damla sürerek uygulayın.

7. İyi bir uyku ve uykusuzluk için lavanta 

Üniversite öğrencileri üzerine yapılan bir araştırma, lavanta yağı kullanmanın uyku kalitesini % 60 oranında arttırdığını bulmuştur. Uyku süresi, uykuya dalma süresi, dinlenme ve uykusuzluk belirtileri azalttığı görülmüştür.

Alternatif Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada, lavanta yağı uykusuzluk ile mücadele eden 5 erkek ve 5 kadın üzerinde hemen iyileşme gösterdi.

Uyku kalitenizi artırmaya çalışıyorsanız, uykudan önce veya uyku esnasında odaya lavanta kokusu yayarak uyumanız yardımcı olabilir. Ayrıca, doğrudan boynunuza, göğüs bölüğünüze ve şakaklara sürmeniz de etkili olabilir.

Lavanta yağı, roman papatyası yağı ve magnezyum yağı karışımının uykunun iyileştirilmesinde en iyi kombinasyonlardan biri olduğu keşfedilmiştir.

Lavanta Yağının Kullanım Alanları

Doğal parfüm olarak

Sağlığa zararlı zehirli parfümlerin yerine doğal ve iyi bir koku istiyor musunuz? Lavanta yağı hem kadınlar için ve hemde erkekler için en güzel kokulardan birisidir. Ya cildinize doğrudan saf yağ ekleyerek deneyebilirsiniz ya da daha ince bir koku için suda yağ sulandırarak kullanabilirsiniz.

Yağınızı derinize sürmek isterseniz, 2-3 damla avucunuzun içine koyup ellerinizi birbirine sürün. Ardından yağı direkt olarak cildinize, kıyafetinize veya saçınıza sürün. Yaklaşık ½ su bardağı su ile bir sprey şişesine 2 damla lavanta yağı karıştırmayı da deneyebilirsiniz. Püskürtme şişesini salladıktan sonra üzerinize püskürtün.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca lavanta yağı ile sedir ağacı esans yağı veya aynı cinsten esansiyel yağı diğer rahatlatıcı yağları birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Farklı yağları birleştirmek, pahalı parfüm satın almaktan daha iyi bir yoldur. Kendi hoşunuza giden karışımı keşfettikten sonra hep aynı karışımı evde kendiniz yapabilirsiniz.

Toksik olmayan hava temizleyici

Lavanta yağı parfümü ile aynı şekilde, evinizin çevresinde doğal, zehirsiz bir hava temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Lavanta yağını odanızın etrafına püskürtünüz. Uykuya dalmadan önce yatak odasında rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için, lavanta yağı ve su karışımını doğrudan çarşaf veya yastık üzerine püskürtmeyi deneyin. Tuvalette ve banyoda da aynı yöntemi deneyebilirsiniz. Rahatlatıcı bir duş almadan önce, küvete yada havluya lavanta yağı püskürtün, böylece duştan çıktığınızda rahatlatıcı kokusu sizi bekliyor olacak.

Doğal bakımlı dudaklar

Lavanta yağı, dudaklardaki güneş yanıklarını önlemek ve çatlamış, kurutulmuş dudakları iyileştirmek için mükemmeldir. Shea yağı, jojoba yağı, hindistancevizi yağı veya başka bir “uçucu yağ”a birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Ve daha sonra güneş altına çıkacağınız zaman korunmak için dudaklarına sürtünmeyi deneyin. Vücudunuzdaki güneş değen diğer bölgelere de sürebilirsiniz. Cildi daha hızlı iyileştirmek ve kötü bir güneş yanığından sonra ortaya çıkabilecek kaşıntı ve yıpranmayı önlemek için aynı yöntemi kullanmayı deneyin.

Mide bulantısı için çözüm

Birçok kişi mideyi yatıştırmak için lavanta kokusu kullanır. Mide bulantısı hissediyorsanız ya da otobüste veya uçakta seyahat edeceğiniz zaman elbisenize yada cildinize lavanta yağı püskürtün.

Sağlıklı tariflerdeki gizli bir lezzet

Lavanta, tahılsız kekler, çaylar ve hatta salata sosları gibi şeylerde mükemmel bir lezzet arttırıcıdır. Lavanta yağı tamamen yenilebilir, ancak tat çok güçlü olduğundan çok az miktarda kullanmanız gerekir. Bir lezzet arttırıcı olarak tariflerinize 1-2 damla eklemeyi deneyin. Lavanta’nın karanlık kakao, saf bal, kızılcık, balzamik salata, karabiber ve elma gibi yiyeceklerle mükemmel uyum içinde olduğu söyleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir