Kekik Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kekik Yağı Nasıl Hazırlanır?

Öğlen güneşinde toplanmış ve ince kıyılmış çiçekli dallar, gevşekçe, bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üstüne süzme zeytinyağı, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir.

Bir şişenin içine doldurulan çiçeklerin üstüne sızma zeytin yağı eklenerek, 10 gün güneşte bekletilir ve kullanılacak kadarı süzülür.

Koyu renkli şişelerde, serin bir ortamda saklanmalıdır.

Kekik Otu

Kekik Yağının İçindekiler

Carvacrol,p-cymene,terphinene,mrycene,linalool,thymo l,terphinen-4-ol,thujene,pinene,camphene,borneol ve humunele içerir.

Kekik Çayı Hazırlanışı ve Kekik Çayının Faydaları tıklayınız…

Kekik Banyosu ve Faydaları tıklayınız…

Kekik Tentürü Hazırlanışı ve Faydaları tıklayınız…

Bitki (Kekik) Yastığı Hazırlanışı ve Faydaları tıklayınız…

Kekik Yağının Yararları

Bronşit,nezle,grip,solunum yolu rahatsızlıklarına ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Kolestrol dengeleyici,safra arttırıcı,kurt düşürücü ve aşırı kilolanmaya karşı yağ eritici olarak kullanılır.Boğmaca,şeker hastalığı,mide krampları,damar tıkanıklığı,romatizmal hastalıklarda kullanılır.Yara ve yanıkları tedavi eder.Alyuvar oluşumunu arttırır.Yüksek tansiyonu dengeler.Antiseptik özelliği vardır.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.Ayrıca kapsülle kullanılır.

Haricen kullanımlarda iyi bir antiseptik olduğundan dolayı yaralara, apselere, ezilmelere, burkulmalara, berelenmelere ve asalak kaynaklı deri hastalıklarına karşı başarılı bir bitkisel drogdur.

Uyarılar : Masaj uygulandığında kekik yağının zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Mide salgısını arttırdığı için mide ülseri olanlara zararlıdır.Hamilelik döneminde guatr ve ülser hastalıklarında kullanılması sakıncalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

    alperen adanalı
    03 Ocak 2011 - 15:12

    selamun alyküm ben bir kekik yağı aldım rengi koyu olmuş siyahlaşmış yani içtikten suyla karştırdıktan sonra ağzımın içini uyuşturuyor yani çok set ilk defa aldım yüzde yüz kekik yağı dediler fakat içtikten sonra karın ağrısı ve bağırsalarımda sancı hisdiyorum böyle yaparmı kekik yağı tşkler

    […] Kekik Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? tıklayınız… […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir