Mandalinanın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Mandalina Kanser Riskini Azaltıyor

Kış mevsiminin en sevilen ve en fazla tüketilen meyvelerinden biri mandalina… Fiyatının uygun oluşu, yeme kolaylığı ve güzel tadı ile hemen hemen herkesin ortak lezzeti… Peki bu kadar çok tükettiğimiz bu meyvenin faydaları hakkında bilginiz var mı?  Büyük olasılıkla yazımızı okuduktan sonra mandalina tüketiminizi daha da arttıracaksınız…

Sponsorlu Bağlantılar
 • Kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan ve C vitamini deposu olarak bilinen mandalinanın, kanser riskini azalttığı bildirildi.
 • Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başdiyetisyeni Sevinç Yetişen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan araştırmalarda mandalinaya turuncu rengini veren karoten nedeniyle karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalığı riskini azalttığını ifade ederek, içeriğindeki potasyum sayesinde de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu belirtti.
 • Mandalinanın C vitamini içermesiyle de soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı bedenin direnme gücünü artırdığının saptandığını vurgulayan Yetişen, şunları kaydetti;

”Bulundurduğu çözünür posa nedeniyle kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. İçerdiği antioksidan maddelerle vücudumuzun kansere yakalanma riskini azaltır. Mandalinada bulunan tangeretin adlı flavon sayesinde antikansorejen özellik gösterir ve enfeksiyonun yayılmasını önlemede etkilidir.”

 • Mandalinanın, stres ve uykusuzluğa karşı etkisiyle ilgili araştırmaların halen devam ettiğine de değinerek, birçok çeşidi bulunan, turuncu sarı renklerde olan mandalinanın etli ve sulu bir yapıya sahip olduğunu anlattı.

Çekirdekleri Neden Çıkarılmalı?

>Çekirdeksiz türleri de bulunan mandalinanın kolay soyulabildiği için çocukların da severek yediği bir meyve olduğunu ifade eden Yetişen, ”Çekirdekleriyle tüketilmesi apandis organını tıkayarak, akut apandisite yol açar. Bu nedenle çekirdeklerinin çıkarılarak yenmesi gerekir” dedi.

Mandalinanin Genel Faydaları:

 1. C vitamini deposudur. Soğukalgınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudumuzun direncini artırır.
 2. Böbreklerimize çok faydalıdır. Böbrek taşlarına karşı böbreklerimizi korur.
 3. Kanımız için çok yararlıdır. Kanın temizlenmesinde yardımcı olur.
 4. Sinirsel bozukluklarda sinirlerimizin yatışmasına yardımcı olur.
 5. Mandalina damar sertliğine karşı çok faydalıdır.
 6. İçerdiği antioksidan maddelerle kansere karşı vücut direncini arttırır.
 7. Ufak bir mandalinada büyük bir portakaldan bazı durumlarda daha fazla vitamin vardır.
 8. Mandalinaya turuncu rengini veren madde karaciğer hastalıklarını azaltır.
 9. Aynı zamnada şeker hastalığını engeller.
 10. Mandalina potasyum içerdiği için yüksek tansiyonu düşürür.
 11. Mandaln aromatik yağı, tatlı portakal ve limon kokusunda, psikolojik rahatsızlıklarda sakinleştirici, uykusuzlukta, idrar retansiyonunda, aşırı huzursuzlukta, yara izinde kullanılır.
 12. Mandalina yağı derinin üzerindeki porus adını verdiğimiz gözeneklerin açılmasında, tonik olarak ve aknede kullanılmaktadır.
 13. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir