Melisa Çayı Hakkında Bilinmeyenler ve Yararları

Sponsorlu Bağlantılar

Melisa Çayının Yararları

Kış aylarında vazgeçilmeyecek olan içeceklerden Melisa çayı aktarlarda limon otu yada oğulotu olarak da satılmaktadır. Huzursuzluk ve sinirlilik içinde olanlar, uyumada  sorun yaşayanlar ve kalp rahatsızlıkları olanlara özellikle tavsiye ediliyor.Mide rahatsızlığına, depresyon ve korkudan kaynaklanan sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Melisa otunun bir diğer adı da “Oğul otu”dur.Melisa bitkisi özellikle yaprakları ile ön plana çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bakınız;

Melisa yapraklarının çay halinde hafif ve orta derecede vakalarda etkili olduğu, yatıştırıcı etkiye sahip ilaçların kuvvetli etkisine bağlı olarak ortaya çıkan sersemlik, araç ve cihaz kullanma güçlüğü ve bağımlılık gibi önemli istenmeyen etkilere yol açmadığı bildirilmektedir.

Yemeklerden sonra çay olarak tüketildiğinde hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yararlı olabilmektedir. Diğer taraftan, melisa bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak tedavi uygulamalarında da yer almaktadır. Bunlar arasında dismenore (ağrılı adet), baş ağrısı, diş ağrısı, melankoli, histeri, kusma, yüksek tansiyon, kronik bronşsal mukoz membran yangısı bulunmaktadır.

Melisa içerisinde bulunan maddelerden bir olan rozmarinik asitin beyin öğrenme ve algılama işlevlerini desteklediği bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Bu bakımdan melisa çayının gerek gençlerde ve gerekse ileri yağlarda yararlı olması beklenmektedir.

Yürütülen bilimsel çalışmalar yapraklarında bulunan uçucu yağın özellikle uçuk virüsü üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bakımdan kapaklı kaplarda demlenerek hazırlanan çayın ağızdaki bu tip enfeksiyonların tedavisinde yararlı olmaktadır.

Melisa Bitkisi Nasıldır?

Melisa ile ilgili en önemli sorun, yanlış bitki kullanılmasıdır. Daha ucuz olması nedeniyle Limon otu ya da bilimsel adı ile Aloysia citriodora (lemon verbena) yaprakları limon kokulu ince yapıda ve uzun yaprakları ile çoğunlukla melisa yerine satılmaktadır. Ancak yukarıda bahsedilen yararlar bu bitki için söz konusu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir