Nanenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Naneden gelen sağlık

Doğadan gelen en önemli sağlık kaynaklarından birisi de nanedir. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan nane hem salatalarda hemde yemeklerde sık sık kullanılır. Baharat olarak da kullanılan nanenin daha bir çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Güzel kokusunun yanı sıra akne ve sivilcelere iyi gelen nane bir çok sağlık sorununa da karşı koyabiliyor. Güneş yanıkları, migren, mide krampları, diş macunu, oda parfümü gibi kullanım alanlarına sahip olan naneyi siz de nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Nane

 Nanenin kullanım şekilleri

Akne ve sivilcelerden kurtarır: Yarım su bardağı şekerin içine 1 yemek kaşığı nane yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra durulayın ve nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Güneş yanıklarına iyi gelir: Şekersiz soğuk çay hazırlayıp buzdolabında soğuyana bekletin. İçine 1-2 damla nane yağı ekleyin. Hazırladığınız karışımı soğukken temiz bir pamuk yardımıyla güneş yanıklarının üzerine sürün. Bu işlem cildinizin ferahlamasına yardımcı olacak.

Sinüsleri açar: Yarım litre suyu kaynatın ve içine nane yaprakları atın. Ardından hazırladığınız bu suyu soluyun.

Doğal oda parfümü kokar: Yarısına kadar su doldurduğunuz bir bardağın içine saplarıyla birlikte naneleri koyun. Eviniz mis gibi koksun.

Mide kramplarını önler: Hastalanınca annenizin hemen hazırladığı nane-limon çayı, mide kasılmalarınızı önler.

Ağzınızın güzel kokmasına yarar: 3 tane nane yaprağını alın ve yavaş yavaş çiğneyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Hıçkırığı bitirir: 1 bardakılık suyun için bir tutam tuz atın ve çeyrek limon sıkın. Ardından 4-5 adet nane yaprağı ekleyin ve bu karışımı için.

Doğal diş macunudur: Evinizde 1 yaprak nane, 1 çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı iyice öğütülmüş deniz tuzu ve 1-2 damla su ile doğal bir diş macunu elde edebilirsiniz.

Mide bulanmasına iyi gelir: Nane koklamak farklı nedenlerle ortaya çıkan mide bulantısını bastırır. Özellikle araç tutması ya da deniz tutmasına karşı birebirdir.

Migrene karşı mücadele eder: 2 damla nane yağını parmak uçlarınıza damlatın ve şakaklarınızı ovun. Böylece ağrılarınız hafifleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir