Papatya Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Papatya alırken nelere dikkat etmeli?

Papatya ülkemizde aşağı yukarı 700 türü olan bit bitkidir. Piyasada papatya diye esas faydalı olan papatyanın dışında bir çok bitki satılmaktadır. Bu bitkiler arasında zararı olanları yok ama en azından faydasız olanları mevcut. Bazı kişilerde alerji meydana getiren türler var.

Papatya denildiği zaman esas kasdedileni mayıs papatyasıdır. Piyasada yer alan papatyalardan alırken özellikle mayıs papatyası olduğuna dikkat etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mayıs papatyası hangisidir?

Mayıs papatyasını diğer papatyalardan ayıran özelliği, çiçeğin ortasındaki sarı kısmın yükselmiş olmasına dikkat edilmelidir. İkinci bir özelliği ise çiçek kısmını boyuna kestiğiniz zaman ortasının hafif boş olması gerekir. Bu iki özellik size bitkinin mayıs papatyası olduğunu göstermektedir.

Ayırca mayıf papatyasının yaprakları da iplik şeklindedir.

Eğer papatyadan gerçek anlamda faydalanmak istiyorsanız özellikle mayıs papatyası olmasına dikkat edin.

Papatya çayı

Papatya çayının kullanımı

Papatyayı topladıktan sonra kurutun. Kurutma işini ise gölgeli ve havadar bir ortamda yapınız. Çünkü sıcak olan ortamlarda papatya özelliğini kaybeder. Kurutulmuş olan bu papatya çiçek tohumları toz edildikten sonra yine %2 oranında tıbbi çay halinde kullanılır.

Papatya çayı sinirsel menşeli sinir bozukluklarında oldukça iyi gelir.Bazı kişiler çok hassastır ve sinirlendikleri zaman şiştim derler. Bu gibi asabi bünyeli kişilerde özellikle yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Ve buna bağlı sinidirm sorunlarının giderilmesinde birebirdir.

Papatyayı başka bitkilerle karıştırmanıza gerek yok.Tek başına rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tıbbi Bitkiler Uzmanı Prof. Dr. Kerim Alpınar

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir