Sigaranın Gerçek Yüzü

Sigaranın zararları çoğu kişi tarafından bilinir ama yinede içilmeye devam edilir.Sağlık açısından  zararların yanında birde ekonomik yönden zararları vardır.Ayrıca pasif içici olarak bilinen sigara içmediği halde sigara içilen ortamlarda bulunduğu için en az sigara içenler kadar sağlık açısından zarar gören kişiler vardır.Bu kişiler arasında ne yazıkki bende bulunuyorum 🙁  İster istemez bazen sigara içilen ortamlarda bulunmak zorunda kalabiliyorsunuz.Ülkemizde bir çok kapalı alanda sigara içilmesinin yasaklanmasını daha iyi anlayabilmek için lütfen yazımızı okuyun…

Sponsorlu Bağlantılar

Her bir sigara vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000 ‘den fazla kimyasal madde içerir.

Bunlardan kanserojen olduğu ispatlanan maddeler; arsenik, benzen, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluen, amonyak ve propilen glikoldur.

Sigarada Bulunan Bazı Zararlı Maddeler

* Polonyum -210 (kanserojen)
* Radon (radyasyon)
* Metanol (füzeyakıtı)
* Toluen (tiner)
* Kadmiyum (akü mentali)
* Bütan (tüpgaz)
* DDT (böcek öldürücü)
* Hidrojen siyanür (gaz odaları zehiri)
* Aseton (oje sökücü)
* Naftalin (güve kovucu)
* Arsenik (fare zehiri)
* Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
* Dibenzakridin (zehir)
* Nikotin
* Karbonmonoksit: Tütün dumanında %1-%5 kadar bulunabilen bu madde, kanda karboksihemaglobin artışına yol açarak oksijenin taşınmasını aksatmaktadır. Buna bağlı olarak doku organların beslenmesi bozulur, kişinin iş kapasitesi azalır. Karbonmonoksit ayrıca, kandaki C vitamininin azalmasına yol açar.
* … ve 3,885 toksik madde.

Ayrıca sigara içindeki irritan (tahriş edici) maddeler, solunum yollarında daralmaya sebep olur. Solunum yollarının yabancı maddelerden, kirlerden, mikroplardan temizlenmesinde rol alan epitel tabakanın bozulmasına ve aşırı mukus oluşumuna sebep olur.