Sigaranın Kanser Etkisini Azaltan Sebzeler Hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara ve sebzeler

Sigara zararlı etkisi yıllardır yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Her zaman kötü etkisinin olduğu, içerdiği zararlı maddeler ve kansere yol açtığı bilinmekle birlikte, içmeye devam edenler ve bırakamayanlar için uzmanlar sebze tüketmesini öneriyor.

Sigaranın kanser yaptığı biliniyor ancak yapılan son araştırmalara göre sigara içenlerin kanser tehlikesinden korunması sebze yiyerek sağlanabiliyor. Bu sebzelerin en başında ise brokoli geliyor. Hem sigara içenlerin hemde sigarayı bırakanların bu özel sebzeleri tüketmesi tavsiye ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Amerika’da bulunan Roswell Park Kanser Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada kanserden koruyan sebzelerin başında şunlar geliyor;

  • Brokoli
  • Lahana
  • Karnabahar
  • Brüksel lahanası

Özellikle tiryakiler tarafından kanserden koruyan bu sebzelerin kesinlikle tüketilmesi gerektiği açıklandı. Eğer siz de günde 20 yada daha fazla sigara içiyorsanız tiryakisiniz demektir.

Sebzeler ne oranda koruyucu oluyor?

Roswell Park Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada 948 kanser hastası incelendi. Ayruca 1743 sağlıklı insanın da kanser olup olmadığı araştırıldı. Bu araştırmada sigara içme ve beslenme alışkanlıkları incelendi. Yapılan araştırmaya göre kanserden koruyan sebzeleri özellikle çiğ tiketenlerin çok az tüketen yada hiç tüketmeyenlere oranla %20-%55 arasında daha az kansere yakalanma riski taşıdıkları ortaya çıktı.

Çok uzun zamandır sigara içenlerin ve bu sebzelerden tüketmeyenlerin, bundan böyle bu sebzeleri tüketmesinin ise hiçbir faydası olmayacağı belirtiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir