Solunum Sisteminin Çalışması Nasıldır?

Solunum sistemi çalışmasını iki sistemde inceleyebiliriz.Solunum sistemi iki şekilde çalışmaktadır.Birincisi Soluk alma olayı yani nefes alma olayıdır.İkincisi ise soluk verme yani nefes alma şeklindedir.Solunum sistemi soluk (nefes) alıp verme olayları sayesinde çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

Soluk (Nefes) Alma

Soluk alma sırasında diyafram kası kasılır (düzleşir), kaburga kasları kasılır. Böylece göğüs boşluğu genişler, akciğerlerin basıncı azalır, akciğerlere hava dolar ve akciğerlerin hacmi artar.

Soluk alma sırasında; burundan alınan hava ısıtılır, nemlendirilir, temizlenir ve yutak ile gırtlağa, gırtlaktan da soluk borusuna gelir. Soluk borusuna gelen hava yine ısıtılır, nemlendirilir ve havadaki toz ve mikroplar tutularak balgam ile dışarı atılır. Hava soluk borusundan bronşlara, bronşlardan bronşçuklara, bronşçuklardan da alveollere gelir ve alveollere dolar. Alveollerdeki havada bulunan oksijen gazı (difüzyon yolu ile) kılcal kan damarlarına, kılcal kan damarlarındaki (kirli kandaki) karbondioksit gazı da (difüzyon yolu ile) alveollere geçer.

Temizlenen kan, akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına taşınır, sol kulakçıktan sol karıncığa geçer ve aort atardamarı ile vücuda pompalanır. (Küçük kan dolaşımı).

Soluk (Nefes) Verme

Soluk verme sırasında diyafram kası gevşer (kubbeleşir), kaburga kasları gevşer. Böylece göğüs boşluğu daralır, akciğerlerin basıncı artar, akciğerlerin hacmi azalır ve akciğerlerdeki hava boşalır, dışarı atılır.

Alveollerdeki kirli hava (karbondioksit gazı) bronşçuklara, bronşlara, soluk borusuna, gırtlağa ve yutağa iletilerek ağız ve burundan dışarı atılır.Soluk verme sırasında dışarı atılan kirli hava gırtlaktan geçerken ses tellerini titreştirir ve sesin oluşmasını sağlar.

Soluk (Nefes) Alma – Verme Olayları

Soluk (Nefes) Alma

1- Diyafram kası kasılır (düzleşir).

2- Kaburga (göğüs) kasları kasılır.

3- Göğüs boşluğu genişler.

4- Akciğerlerin hacmi artar.(Akciğerler genişler).

5- Akciğerlerin basıncı azalır.

6- Dışarıdan alınan havadaki oksijen alveollerden kana verilir, kandaki karbondioksit alveollere alınır.

Soluk (Nefes) Verme

1- Diyafram kası gevşer (kubbeleşir).

2- Kaburga (göğüs) kasları gevşer.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Göğüs boşluğu daralır.

4- Akciğerlerin hacmi azalır.(Akciğerler sıkışır).

5- Akciğerlerin basıncı artar.

6- Alveollerdeki karbondioksit gazı dışarı atılır.