Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Fobi Nedir? Fobi Nedenleri

Bir davranış bozuklu olarak nitelendirilebilecek fobi,  toplumlarda sık bir şekilde görülmektedir ve bu davranışlara sahip olan kişilere fobik denilmektedir.

Toplumun yaklaşık %25 inde görülen bu fobi durumu bir davranış biçimi olarak görüldüğü için tedavi edilme gereği duyulmamaktadır.Fobi bakımında ise kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme olasılığının 2 katından daha fazladır.

Fobinin nedenleri konusunda farklı ekollerin farklı açıklamaları vardır. Freud, fobiyi bilinçaltı çatışmaları olarak tanımlar. Watson’a göre ise fobi, şartlı reflekse dayanır.

Sosyal fobi tedaviyle düzelecek bir problem. Kendi programınızı ayarlayıp diğer insanlarla ilişkilerinizde daha rahat olabilirsiniz.

http://www.terliyorum.com/wp-content/uploads/2009/08/sinif-fobi1.jpg
Sosyal Fobi

Sosyal Fobiden Kurtulmanın Yolları

1.Gülümseyin ve Selam Verin

İlk iki hafta yapmanız gereken tek şey gülümsemek ve göz teması kurduğunuz yabancılara merhaba demek. Üniversite öğrencisi iseniz sınıfa girerken gülümseyin ve insanlara merhaba deyin. İşte sizle asansöre binen insanlara gülümseyip merhaba deyin. Bunu gazete alırken ya da süpermarkette de yapın. Başkalarının sizinle iletişim kurmasını bekleme alışkanlığından kurtulun. Siz bunu kendinizden emin olmadığınızdan ve red edilmekten korktuğunuz için yapıyorsunuz; ancak onlar bunu soğukluk ve erişilemezlik olarak görüyorlar. Bunu denediğinizde insanlar size deliymişsiniz gibi bakacaklar ancak bunun sizi engellemesine izin vermeyin. Kendinize pozitif düşüncelerden birini söyleyin. Birçok insan arkadaşça bir gülümsemeyle karşılık verince şaşıracaksınız. Bir süre sonra kendinize pozitif şeyler söyleme alışkanlığı edineceksiniz.

2.Havadan Sudan Konuşmalar

İkinci hafta boyunca havadan sudan konuşma yeteneklerinizi geliştirin. Markette sırada beklerken arkanızdaki insana ” Ne kadar güzel bir gün değil mi?” diyebilirsiniz. Para öderken kasiyere nasıl olduğunu sorun. Bu kadar samimi olmanın doğru olup olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu kendinize sürekli olarak diğer insanların sizi red edeceğini söyleme alışkanlığınızdan dolayıdır. İstisnalarla karşılaşacaksınız ancak çoğu insan arkadaşça ve kibarca karşılık verecektir. Ve insanlarla rahat, arkadaşçca ilişkiler kurduğunuzda dünyanın ne kadar güzel bir yer olabileceğini görüp şaşıracaksınız.

3.İltifat Edin

Kişisel terapi programınızın üçüncü aşaması diğer insanlara iltifat etmek. Yalakalık yapmanıza gerek yok ama her insan iltifattan hoşlanır. Sınıf arkadaşınıza yorumunun gerçekten güzel olduğunu ve size farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyleyin. İş arkadaşınıza yeni kıravatını beğendiğinizi söyleyin. Kasiyere o gün iyi gözüktüğünü söyleyin. İnsan ilişkilerinin en önemli prensiplerinden biri bizi seveni biz de severiz. Bu yüzden diğer insanlara onları sevdiğinizi gösterin.

4.Davet Edin

Dördüncü adım temas kurmak, davet eden kişi olmak. İlk üç adımı tamamladıktan sonra, başkalarına karşı daha rahat hissediyorsunuz ve onları tanımaya başlıyorsunuz. Şimdi yeni arkadaş edinmenin tam zamanı. İş arkadaşınıza öğle yemeğini birlikte yeme teklifinde bulunun. Komşunuzu bir bira içmek için çağırın. Bir sınıf arkadaşınızı sinemaya davet edin. Herkes evet diyemeyebilir çünkü herkes sizden hoşlanacak diye bir şey yok ama bu denemeyi bırakacağınız anlamına gelmiyor. Siz de tanıştığınız herkesi seveceksiniz diye bir şey yok. Ama arkadaş canlısı ve samimi olduktan sonra hayırdan çok evet cevabı alırsınız. Unutmayın risk yoksa başarı da yoktur.

5.Sonuç

Artık insan ilişkilerinde daha rahatsınız. Şimdi büyük bir gruba dahil olma vakti. Önce pratik yapmanız gerek böylece dahil olabileceğiniz bir grup bulabilirsiniz. Çoğu akademi ve eğitim programları sizin bu eğitim programınız için mükemmel seçenekler sunar. Bulabilirseniz birine katılın. Böyle bir şey bulamazsanız bir akşam sınıfına ya da kitap okuma klubüne katılın. Göreviniz her toplantıda en az bir konuşma yapmaktır. İlk başta hazırlanmanız gerekir. Toplantıdan önce konuşmanızı yazmak ve aynanın önünde tekrarlamak isteyebilirsiniz. İlk konuşmanızda gergin hissedebilirsiniz ama endişelenmeyin. Muhtemelen kimse fark etmeyecektir. Garanti ediyorum ki devam ettikçe kolaylaşacaktır. Kısa bir süre sonra kendiniz konuşmak isteyeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  hasan
  21 Ekim 2014 - 18:10

  ben 10. sınıftayken sosyal fobimle çok mücadele ettim üzerine çok giitim öyleki nerdeyse okulda hergün 3 dersi ben anlatıyordum ama sonra araya yaztatili girdi ve ben yine başa döndüm lütven yardım bu sosyal fobiyi nasıl sürekli kurtula bilirim???????

  hasan
  21 Ekim 2014 - 18:05

  ben 11. sınıf örencisiyim 10. sınıfta sosyal fobimin çok üstüne gitim. öyleki azaldını bile hisediyordum sürekli derse çalışıp ders anlatıyordum sonra araya yaz tatili girdi ve ben okula başladımda yine başa dönmüştüm bu benim bütün azmimi yerle bir etti. ne yapmalıyım lütven yardımcı olun?????

  memet
  30 Haziran 2011 - 04:33

  aynen bu kadar kolaydı denız ama ne yapmak lazım o önemlı

  asdfrt
  29 Nisan 2011 - 20:07

  bunların hepsini yapıyorum zaten.iş hayatında nasıl uygulayacağım problem :))))))

  deniz
  13 Ekim 2010 - 19:20

  bu kadar kolaydı sanki.ne kadar saçma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir