Sürekli Acıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Şekeri Düşüklüğü

Sürekli yemek yeme hissi ile acıktığını düşünüp günün herhangi bir saatinde atıştıranlar ve bu atıştırmadan rahatsız olup anormal olduğunu düşünenler için bir yazı paylaşıyoruz. Yazıya göre sürekli  acıkanların kan şekerinin düşük olabileceği konusu üzerinde durup bunu geçiştirmenin yolları verilmektedir.

“Akşam vakitlerine doğru pilim bitiyor” diyenlerdenseniz. Yemeklerden sonra şiddetle tatlı ihtiyacı hissediyorsanız… Ve 2-3 saatte bir acıkıyorsanız. Bu durum “hipoglisemi” yani kan şekeri düşüklüğü yaşadığınıza işaret edebilir. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Oya Yüksek “ kan şekeri düşüklüğü ve çözüm yolları “hakkında bilgi verdi.

Neden açlık hissediyorsunuz?

Hipoglisemi çok yaygın olan fakat çoğunlukla tansiyon düşüklüğü ile karıştırılan bir problemdir. Özellikle kan şekerlerini kontrol eden insülin hormonunun metabolizmasındaki bozulmalardan meydana gelmektedir. Ailede diyabet eğilimi görülen bireylerde ve insülin direncinde oluşan bir sorundur. Diğer tetikleyen nedenler ise düzensiz beslenme ve fiziksel aktivite azlığıdır.

Açlık ve tokluk kan şekerinize baktırın!

Eğer yemeklerden sonra tatlıya istek, halsizlik, çabuk acıkma, sinirlilik hali, terleme gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka belirli testlerin sık aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bu testler; açlık-tokluk şekerleri ile açlık-tokluk insülin düzeyleridir. Bu testlerle birlikte hipoglisemi teşhis edilebilir. İleride diyabet teşhisinin geciktirilebilmesi için koruyucu tedavi önemlidir.

Glisemik indeks kavramı

Her besinin kan şekerini yükseltici ve dolayısıyla vücuttan salınan insülin düzeyini etkileyen bir mekanizması vardır. Glisemik indeksi 55’in altında olan besinler düşük, 55-70 arasında olanlar orta, 70’in üstünde olanlar yüksek olarak tanımlanır.

Öğün içeriği ve önemli öğünler

Glisemik endeksi düşük olan gıdaları tercih edin.

Öğünlerin mutlaka düzenli olması gerekirken öğünlerde ve ara öğünlerde alınan gıdaların orta veya düşük glisemik indekli olanları tercih edilmelidir. Ayrıca hipoglisemi derecesine göre krom minerali uzman kontrolünde destek ürün olarak verilebilir.

Devamı 2. sayfada…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir