Tahıllar buğdaygil familyasındandır.Bir çok çeşidi vardır.Buğday,arpa,çavdar,yulaf gibi…Dünyanın her yerinde yaygın olarak üretilir.Sadece insanların değil, yeryüzündeki tüm canlıların en önemli enerji kaynağı tahıl tohumlarıdır. Tahılları ya oldukları gibi tohum olarak, ya da işleyip  un, nişasta, yağ, kepek, şeker olarak tüketiyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tahılların Faydaları Nelerdir ?

Günde 6 – 11 kez tahıl ürünü içeren gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. Kompleks karbonhidratlar hakkında konuştuğum çoğu kadın, bu kadar çok fazla tahıl içeren besini kilo yapar gerekçesiyle yapılamaz. Ve hangi karbonhidratların bağımlılık yaptığını soruyorlar?

Komleks karbonhidratların mantıklı olanlarına bakın, yiyecek piramidinizde bulunan tahılları tercih edin. Bitkisel karbonhidratların yiyecek piramidinde ikinci sırada olduğunu farkettiniz mi? Tahıllar, meyveler ve sebzelerin gövdesi beslenmeniz için yararlıdır. Sıradan tahılların üst sıralarda yer almasının bir nedeni olmalı. Tahılların yerine kepekli tahılları düşünün. Buğday, mercimek, pirinç, kraker, kuskus, arpa, ekmekler gibi besinler tahıl sınıfına girer. Bu yiyeceklerden bazıları büyük miktarlarda yağ, sodyum, mineral ve birkaç vitamin içerir.

Kepekli beyaz ekmek, kuskus, pirinç gibi besinler lif içerir ve besleyicidir. Bu tahıllar işlenirken sahip oldukları besleyici özelliklerinin bir kısmını uzaklaştırır. Bu yüzden kahverengi tahılları seçin. Beyaz ekmekte kepekli ve diğer tahıllarla karışık olanları tercih edin. Kahverengi pirinç ile beyaz pirinci karıştırarak pişirin. Kahvaltı için kepekli tam tahıllardan yapılan yiyecekleri tercih edin. Protein ve karbonhidrat içeren tahıllarda çok az yağ bulunur. Kompleks karbonhidratlarla birlikte yakılan tahıllar diyetinize yağ eklemez. Kepekli ekmeklerin yağı çok düşüktür; krem peynir ile tükettiğinizde yaklaşık 30 gr alırsınız. Tahıllar kanser, kalp hastalıkları gibi hastalıklardan koruyucu özelliğe sahiptir. Çeşitli tarifler kullanılarak denenmiş etnik tarifler, uygun olmayabilir.

Çoğu egzotik tahıllar çok besleyicidir. Örneğin, arpa eklenen pirinç pilavını yulaf ile karıştırabilirsiniz. En önemlisi tahıllar mutlaka kepekli olmalı. Eğer her yemekte tahılları tercih ederseniz, beslenme piramidinde önerilen 6-11 kez tahıl tüketmeyi karşılayabilirsiniz.

Deneyin:

Kahvaltı: Yulaf ezmesi, çilek

Öğle: Kepekli ekmekten yapılan sandviç

Akşam: Sebzeyle karıştırılmış kuskus

Her gün tahıl tüketmiyorsanız hemen başlayın. Kompleks karbonhidratlar için tam tahıllar mükemmel bir sostur, sağlıklı beslenmenin temelidir ve düşük yağlıdır. Tahıl tüketin.