Tansiyon Düşüklüğünde Neler Yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyon Düşüklüğü ve Yapılması Gerekenler

Pekçok kişinin derdidir. Özellikle yaz aylarında bu konudaki şikayetlerde artış görülür. Düşük tansiyon, kalbin ortalama normal değerinin yüzde 10-20 altında kan pompalaması ile ortaya çıkar. Özellikle gençler ve kadınlar bu problemle sık karşılaşır.
Aslında düşük tansiyon, kalp hastalıklarına yakalanmamak için tercih edilir. Ancak bazı hallerde sıkıntı meydana getirir.
Yaşa göre değişmekle birlikte 10-6’nın altındaki değerler düşük kabul edilir.
Ne yapmalı?
* Tansiyon özellikle sabah uyanıldığında düşüktür. Bu yüzden aniden ayağa kalkmamalı, birkaç dakika kan dolaşımının dengelenmesi beklenmelidir.
* Egzersiz ve ılık-soğuk duş faydalıdır.
* Tuz, biber ve sabahları içilecek biraz tuzlu çorba düşük tansiyona iyi gelir.
* Stresli günlere dikkat edilmelidir. Moral bozukluğu tansiyonun düşmesine sebep olur.

Tansiyon Düşüklüğüne Büyük Çözüm: Limon

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü.) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında halk arasında sıkça kullanılan, tuzlu ayran içilmesi veya sarımsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararlı olmadığını belirtti. Antalya Belek’te düzenlenen, ”6. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi”ne katılan Prof. Dr. Turgan, yaptığı açıklamada, insanların günde ortalama 8-10 gram tuz aldıklarını, işlenmiş gıda ve hazır gıda tüketenlerde, tadına bakmadan yemeğine tuz ilave edenlerde bu rakamın 15 grama çıktığını söyledi.
Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Turgan, şöyle konuştu:
”Ancak hipertansiyon tedavisinde bu kadar sıkı tuz kısıtlaması yapmıyoruz. Günde 6 gramın altındaki tuz kısıtlaması, hipertansiyon tedavisi için yeterlidir. Hipertansiyonu olan kişi, işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, içeriğini bilmediği hazır gıdaları daha dikkatli tüketerek, sebze ve meyve tüketimini artırarak günlük 6 gramın altındaki tuz kısıtlamasını tek başına sağlayabilir. Hipertansiyonlu hastalarda, tuz tüketiminin azaltılmasının kan basıncını tek bir ilaç kadar düşürdüğü görülmüştür.” İnsanların ihtiyaç duydukları tuzu besinlerden alabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Turgan, özellikle işlenmiş gıdalarda tuz oranının fazla olduğunu bildirdi. Turgan, evde yapılan tarhana, salça, turşu gibi gıdaların da yüksek oranda tuz içerdiğini anlattı.

Sarımsak Yerine Limonu Deneyin

Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında halk arasında sıkça kullanılan tuzlu ayran içilmesi veya sarımsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararlı olmadığını söyledi.
Tansiyonun düşmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdiğini belirten Turgan, ”Tansiyon düşmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasını bir kere mutlaka kaldırmak lazım. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse sorunu çözülecektir” dedi.
Aynı durumun sarımsak için de geçerli olduğunu ifade eden Turgan, şöyle devam etti:
”Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, acil servise gelen hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tabii ki, sarımsak yararlı bir bitki ama tansiyonu düşürmek için sarımsak kullanmanın bir yararı yok. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limon suyu içmek sarımsak yemekten daha faydalı.”

Gazlı İçeceklere Dikkat

Çetin Turgan, yüksek miktardaki alkol tüketiminin kronik hipertansiyonun nedenlerinden biri olduğunu bildirdi. Günlük alkol tüketiminin 30 gramın üzerine çıkmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Turgan, kola ve soda gibi gazlı içeceklerde de sodyum olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Turgan, bu nedenle, yüksek tansiyon tedavisi gören kişilerin kola, gazoz ve soda gibi içecek tüketimine dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
kaynak

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  admin
  18 Ağustos 2016 - 09:51

  Siz okuduğunuzu anladığınıza emin misiniz peki? Bu yazıda hiçbir şekilde sarımsak yerine limon deneyin diye bir şey yazılmamış. Bahsettiğiniz başlık adı altında neden tuzun ve sarımsağın bir faydası olmadığı anlatıldıktan sonra sonuç olarak Prof. Dr. Çetin Turgan tarafından limon öneriliyor. Bir doktorun açıklamalarını okuyuculara aktarırken birebiz kopyalayıp yapıştırmamız gerekir. Kendi yanımızdan bir şeyler yazamayız. Bu yüzden siz de ezbere konuşmayınız.

  aydin
  18 Ağustos 2016 - 00:15

  oyle bir sey yazmissiniz ki insanlar paylasiminiz okuyup kendini komaya sokacaklar. lutfen daha dikkatli cumleler kurun.” Tansiyon Düşüklüğüne Büyük Çözüm: Limon” diye baslik atiyorsunuz. cok altta bir yerlerde yuksek tansiyona sarmisak yerine limon deneyin diyorsunuz. paylasimlariniz kopyala yapistir yaparken bile okumaniz gerektigini aklinizdan cikarmayin lutfen. saygilar!

  admin
  31 Ekim 2015 - 08:49

  Tasniyon düşüklüğünde yapılması gerekenler konusunda yukarıda anlatılanları uygulayabilirsiniz.

  GÜLTEN HÜSEYİN DEMİRCİ
  31 Ekim 2015 - 08:43

  tansiyonum düştü napmam gerekiyor

  arzu
  02 Haziran 2013 - 15:22

  tansiyonum 10.4 baş dönmem oluyor bayılma hissi oluyor ne yapmam lazım

  izmit evden eve nakliyat
  11 Nisan 2013 - 00:57

  ben tansiyon düşüklüğüne tuzlu ayran biliyodumama sayenizde doğru bildiğim yanlışı öğrendim çok teşekkürler bilgileriniz için

  serdal
  24 Nisan 2012 - 00:05

  yüksek tansiyonda ne yapmaliyiz belirtileri nelerdir

  tugba belkıs pelvan
  15 Ağustos 2010 - 21:44

  anneannem 90 yasında.hipertabsiyonu var.su anda küçüğü 6,büyüğü 18 de.küçüğü yükseltmek için ne yapmamız lazım?
  tesekkur ederım..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir