Pek normal olmayan bu durum; demir, kalsiyum ve çinko eksikliği gibi durumlarda kendini gösterir. Aynı zamanda bu durum zeka geriliğini de akla getirir. Pika adı verilen bu hastalık hakkında bilgi almak ve tedavi yöntemleri için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririz…

Sponsorlu Bağlantılar

Pika Hastalığı

Normalde yenilmeyen maddelerin yenilmesi şeklinde görülen hastalığa, “pika” adı verilir. Bu maddeleri yemenin 1 aydan fazla sürmesi gerekir. En çok buz, kül, killi toprak, kağıt, saç, kiremit tozu, badana sıvası, yaprak, çamaşır kolası gibi maddeler yenilmektedir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık, kalsiyum, çinko eksikliğinde görülmekle birlikte, 1-3 yaşları arasındaki çocuklarda ve beyin özürlülerde bu maddelerin yenilmesi söz konusudur. Çocuklarda 2-3 yaşından sonra görülmesi, zeka geriliğini akla getirmelidir. Bu yeme bozukluğu davranışı, eksikliğini hissettikleri demiri arama olarak kabul edilmekktedir.

AŞERME VE PİKANIN FARKLARI

Nedenleri arasında demir eksikliği, psikolojik rahatsızlık, sevgi eksikliği, güvensizlik ve duygusal yetersizlik sayılabilir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık varsa, tedavi edilmelidir. Çocukta psikolojik soruna neden olan etkenler giderilmelidir.
Çocukların ve özürlü kişilerin saç veya kumaş parçalarını yemeleri, mide ve bağırsakta tıkanmaya neden olabilir.

Kadınların gebelikleri döneminde normal gıdaların dışında besin maddeleri yemesi, “aşerme” olarak adlandırılır. Pika ile karıştırılmamalıdır. Pikada, yenilen maddelerin gıda özelliği yoktur. Aşermede; genellikle mevsim dışı meyve ve sebzeler, aşırı tuz, limon tozu, buz parçaları, un, nişasta ve kabartma tozu gibi maddelerin yenilmesi söz konusudur.

Toprak Yeme Alışkanlığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Toprak Yeme Alışkanlığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1. tarif
Kuzu kulağı otu az miktar kaynatılıp suyu aç veya tok karnına 1 bardak içilir.

2. tarif
Labada (efelek otu) yaprağı, çiçeği kaynatılıp suyu aç veya tok karnına içilir.

3. tarif
100 gr. tane kimyon
200 gr. sirkede bekletilir, 3-5 gün kurutulup dövülerek toz haline getirilir. 1 tatlı kaşığı aç veya tok karnına yutulur.