Hamilelikte Görülen Vajinal Akıntılar Nelerdir? (Video)

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte Görülen Akıntılar

Hamilelik döneminde kadınlarda akıntılar görülebilir. Akıntı görülen hamile kadının incelenmesi gerekir. Hamilelik döneminde en sık görülen akıntı ise fizyolojik akıntıdır.

Fizyolojik akıntı şeffaf ve beyaz renkli akıntıdır ve hiçbir şikayete neden olmayan bir akıntıdır. Bu tür akıntılara doktor tarafından fizyolojik akıntı tanısı konulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Normalin dışında ikinci olarak sık görülen akıntı ise mantar enfeksiyonudur. Peynir kesiği tarzında veya beyaz bir akıntı ile birlikte kaşıntı da var ise dört dörtlük bir mantar akıntısıdır. Hamilelikte en sık görülen efenksiyon türü budur.

Üçüncü bir akıntı nedeni ise amino sıvısı gelmesidir.Bu sıvı mantar enfeksiyonuna karışabilir. Bu yüzden akıntısı olan bir kadın ve özellikle 20. haftadan sonra beyaz bir akıntısı olan kadın kesinlikle kontrol ettirmelidir. Amino sıvısı mı değil mi öğrenilmelidir.

hamile gebe

Diğer şeyler ise bakteri ve enfeksiyon nedenli olabilir. Bunlar daha çok cinsel yola bulaşan şeyler olduğu için erkek bu kouda dikkatli olmalıdır. Görüldüğü zamanda erken doğuma neden olabilir ve bebeğe bulaşabilir.Bebekte de ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bakteri enfeksiyonlarının tedavi edilmesi çok önemlidir. Mantar enfeksiyonları ise bebeğe bulaşması durumunda bile bir tehlike arz etmez. Ancak kesinlikle bakteri enfeksiyonlarının tedavi ettirilmesi gerekir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Hamilelikte Vajinal Akıntılar Video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir