Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri (Video)

Sponsorlu Bağlantılar

Kuyruk Sokumu İle İlgili Rahatsızlıklar

Kuyruk sokumu ağrılarının hangi hastalıkların veya rahatsızlıkların habercisi olduğunu bilmek oldukça güçtür.Kuyruk sokumu kemiği ile ilgili rahatsızlıkların, kuyruk sokumu ağrılarının ve tedavilerinin nasıl yapıldığı konusunda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Elif Gürkan detaylı bilgiler verdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Elif Gürkan şunları söyledi;

Ağrıları aslında hastalara çok sıkıntı yaratan ve tıpta da çok rahat çözüm bulunamayan konulardan birisi son yıllardaki çalışmalar Avrupa`da ve Amerika`da bu hastalığın özellikle oturarak ortaya çıkan bir hastalık olduğunu ve değerlendirmelerinde, tetkiklerinde oturarak yapılması gerektiğini göstermiştir. Kuyruk sokumu kemiği bazen yanlış olarak bilinmektedir. Halk arasında en uçta oturduğumuz yerde en dipteki kemikten oluşmaktadır ve bunların birbirine küçük küçük bağlantıları vardır. Eğer küçükken çocukluk yaşlarında bir travma geçiriyor ise veya doğum ve hamilelik ile bu dönem başlıyor ise ya da çok basit bir sebeple koltuğun kenarına çarparak bile başlıyor ise bu travmatik veya şekil bozukluğuna bağlı bir sıkıntıdır ama bazılarında da hiçbir şekil bozukluğu olmadan da kuyruk sokumu ağrısı olmayabilir.Yani kuyruk sokumu ağrılarının kırık veya kendi kemikler arasında çıkık veya tramvaya bağlı olan veya olmayan veya kendi yapısından olan küçük dikensi çıkıntılar şeklinde kemiksi çıkıntılar yüzünden ağrıları mevcuttur, bu da çok ayrıntılı detaylı bir konudur.

Tedavisinde ise ilk yeni oluşan kuyruk sokumu ağrılarında aniden gelişen kuyruk sokumu ağrılarında ve batmalarında elle tedaviler dıştan ya da makattan yapılıyor, daha sonra enjeksiyon tedavileri yapılabilir artı soğuk lazer uyguluyoruz. Bu konuda daha komplike bir tedavi olan tomografi altında yanı x ışınını kullanarak kuyruk sokumunun, kemiklerinin arasına girerek çok milimetrik ince bir enjeksiyon ile bu konuda bir tedavi yapabiliyoruz. Bu tedavi ilk Fransa`da başlayan bir tedavi ve yeni bulunan bir tedavi yaklaşık 5 – 6 yıldır uygulanıyor ve son derece iyi bir tedavi % 80 % 90 hastanın şikayetlerine çare olmakta. Eğer buna rağmen geçmez ise o zaman ameliyat düşünmek lazım kuyruk sokumu ağrılarında. Çünkü ilk kez hasta size geldiğinde ameliyat önerirseniz bu çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü ameliyat sonrası başarılar biraz düşük olabilir ilk başvuran hastalarda bunu tercih edersek.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Sebepleri Video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir