Mantar Tedavisi Nasıl Olur? (Video Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Mantar tedavisi 3 grubu ayrılır.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar

Bunlardan birincisi ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavisidir. Son 15-20 yıl içerisinde eskiye göre çok iyi ilaçlar çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Örneğin kasık yada ayak parmak arası amntarları 2 ila 4 hafta arası ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Tırnak mantarları ise 3 ay kadar ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavi edilebiliyor.

Lokal sürülen ilaçlar

İkinci grup tedavi yöntem ise lokal sürülen ilaçlardır. Bunlar krem veya pomat formundadır. Veya silisyon formunda da olabilir.

Alınan önlemler

Üçüncü grup tedavi ise mantarın yerleşmesini önlemeye yönelik alınacak tedbirlerdir. Bunlarda ayakkabıyı kuru tutmak, özellikle banyodan sonra ayakları iyice kurulamak, yaz aylarında aşırı terleme ile oluşacak vücut ph değerini dengelemek çözüm olabilir.

rp_mantarhastaligi.jpg

Bu üç tedavi yöntemi ayrı ayrı uygulanabileceği gibi birlikte de uygulanabilir. Mantar tedavisinde başarı oldukça yüksektir.

Mantarlarda genel durum mantarın tekrar nüksetmesi ciddi bir problem olarak görülebilir. Kişi özellikle terleme ile ilgili olarak nem oluşan bölgedeki nemlenmeyi durdurmadığı sürece mantar tekrar edebilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Gökler

Mantar tedavisi video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir