Siğil Nasıl Çıkar? Neden Çıkar? (Videolu Doktor Anlatımı)

Sponsorlu Bağlantılar

Siğil Çıkması ve Bulaşması

Siğil aslında bir virüs hastalığıdır. İnsan papilloma virüsü, insan papilloma virüs ya da human papilloma virus (HPV veya İPV) olarak bilinmektedir. Bu virüsün insana bulaşması ile deride bir takım et beni şeklinde ortaya çıkar.

Siğil bulaşıcı olması nedeniyle tehlikeli sayılabilir. Ancak hayati tehdit eden bir hastalık değildir. Ancak genital siğiller hariç. Çünkü genital siğiller kansere neden olduğu için tehlikelidir.

Sponsorlu Bağlantılarrr

Genital siğiller dışında pek çok siğil tipi vardır. Virüs ile beraber ellerde, ayaklarda, yüzde vs siğil çıkabilir. Virüs nereye bulaşırsa oradan çıkabilir.

Peki neden çıkar? Bu human papilloma virüsü bir kişiden yani insandan insana yada hayvandan insana temas halinde çıkar. Ortamda bulunan virüsün bulaşması ile de çıkabilir. Örneğin havuz kenarında yada plaj gibi yerlerde yada bir şeya yolu ile bulaşabilir.

siğil

Siğillerin bulaşabilmesi için deride bir yara yada kesik olması gerekir.Sağlam deriden kolay kolay bulaşamaz. Bu yüzden et, balık, kümes hayvanları ile uğraşanlarda siğil sık bir şekilde görülebilmektedir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Güneş Ertürk

Siğil Çıkmasının Sebepleri

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir