Vitamin normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan, yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan basit yapılı bileşiklerdir.Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynarlar. Yağda ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Yağda eriyenler A – D – E – K vücutta depolandığı için hergün almaya gerek yoktur. Suda eriyenler B – C ise depolanmazlar, fazlası dışarı atılır. Her gün alınması gerekir.

Vitaminleri Nasıl Doğru Bir Şekilde Almalıyız ?

Sindirim, uykusuzluk, yorgunluk, cilt yaşlanmasına karşı hangi vitamin ve mineralleri nasıl almalısınız?

Sindirim sorunu: Farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yapmalısınız?

Bakla, enginar, kuşkonmaz, yer elması gibi besinlerde bolca bulunurlar. Sağlıklıyken bolca tüketilmeli..

Magnezyum da sindirim sorunları için birebirdir.

Kas dengesi sorunu: Dengesiz beslenme hastalık nedenidir.

Ne yapmalısınız?

Demir içeren besinler tüketmeliyiz. Zor nefes almaya başlar, şekerli besinler tüketiriz. Yorgunluk sorunu yaşıyorsanız demir ölçümü yaptırmalı ve sonrasında zengin gıdalarla beslenmelisiniz.

İyot, Magnezyum, potasyum, dopamine eksikliği de yorgunluk ve halsizlik yapabilir. Dışarıdan bakır, C ve E vitaminleri, çinko takviyeleriçin yine doktorunuza danışın.

Cilt yaşlanması sorunu: Günlük olarak tüketilen yağların eksikliğinde stres ve yaşa bağlı hormon düzensizliği görülür. Omega 3 ve 6 eksikliği, A,C, E, selenyum, bakır, magnezyum eksikliği cildin yaşlanmasına neden olur.

Ne yapmalısınız?

E vitamini ve selenyumu aynı anda kullanın, A ile de çinko vitamini alın. Dudak çatlakları ve göz çevresi kızarıklıkları için B2 vitamini ile çinko kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Ani gece uyanmaları sorunu: Serotonin eksikliği uyku sorunlarına neden olur. Sabah kahvaltısı yapılması ve öğle yemeğinde protein tüketilmesi gerekir. B9 (Folik asit), süt ürünleri, kalsiyum, magnezyum eksiklği uyku sorunlarına neden olur.

Ne yapmalısınız?

E, D, B6 vitaminleri ve bitkisel karışımlar uykusuzluğa iyi geliyor.

Vitamin kullanırken dikkat: Yılda üç, dört kez uygulayacağınız, en fazla 30 gün süren kürlerden daha fazla uygulamayın.