Kategoriler
Soru / Cevap

14 yıl çocuğum olmadı ve doktor yumurtalık büyütücü ilaç verdi, acaba hamile miyim?

Sizden gelen soru:

Merhabalar benim 14 yıldır çocuğum olmadı en son 4 eylülde doktora gittim ve bana yumurtalık büyütücü ilaç verdi 5 gün içtikten sonra doktorum ilacın tedaviye cevap verdiğini ve gün aşırı yada 2 3 güne eşimle ilişkiye girmemi söyledi.ilk adete başlama tarihim 31 ağustos .çok heyecanlıyım ve çok umutluyum hayal kırıklığına uğramak istemiyorum acaba hamile miyim nasıl anlarım yeniden adet göreceğim diye çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim? *

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap:

Hamile miyim?

Öncelikle inşallah hamile kalmışsınızdır diyelim. Ancak ilk aydan hamile kalacaksınız diye bir garanti de yoktur. Hamile kalmasanız bile büyük bir hayal kırıklığına düşmeyin ve umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü ilk denemenizde hamile kalamayabilirsiniz. Korkmanıza ve üzülmenize gerek yok.

Şimdi size hamile misiniz değil misiniz anlamanıza yardımcı olacak bilgiler verelim;

İlk hamilelik belirtileri

Gebelik belirtileri en erken 1-2 hafta adet gecikmesi yaşandıktan sonra başlar daha önce başlamaz, bu günlerde gebelik 5-6 haftalık yaklaşık bir – bir buçuk aylık şeklinde adlandırılır. Gebeliğin farkedildiği bu ilk günlerde ne gibi belirtiler ilk olarak meydana gelir?

hamile

Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki adet gecikmesi yaşanmadan önceki günlerde gebelikle ilgili herhangi bir belirti veya şikayet beklenmez çünkü bu dönemde gebelik henüz oluşma aşamasındadır ve gebeliğin rahime yerleşmesi sonrasında kanda gebelik hormonlarının artması ancak adet gecikmesinden sonra gerçekleşir. Belirtilerin çoğu da bu hormonlara bağlı olarak gerçekleşir.

Hamileliğin ilk günlerinde en erken oluşan belirtiler:

– Adet gecikmesi. Bir kadını hamile olduğundan şüphelendiren ilk belirti genellikle adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez.
– Yorgunluk
– Bazı yiyeceklere karşı hassasiyet, tiksinme ve bazı yiyeceklere karşı aşırı istek (aşerme)
– Kokulara karşı duyarlılık
– Bulantı, kusma. Özellikle sabah bulantıları..
– Göğüslerde (memelerde) büyüme ve hassasiyet, meme uçlarında koyulaşma
– Sık idrara çıkma
– Baş dönmesi, bayılma hissi (nadir)
– İmplantasyon kanaması (Üstüne adet görme): Gebeliğin rahme yerleşmesine bağlı lekelenme.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RenkliNOT