17 aylık bebeğin konuşması nasıl olmalıdır? Konuşma ne zaman başlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

17 aylık bir oğlum var. Anne baba mama abla hadi gel kelimelerini söyleyebiliyor. Bu ay için yeterli mi acaba?

Cevap:

Çocuklarda konuşma ne zaman başlar?

Çocukların ne zaman konuşmaya başladığı ile ilgili detaylı bilgileri Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz verdi.

Bebekler konuşmaya 1 yaş itibari ile başlaması gerekiyor. Bir yaş öncesindeki ifade ve sesler çocuğun hem kendini tanımaya çalışması hemde sesi tanımaya yönelik yaptığı hareketlerdir.

Genelde bebeklerin 5-6 aylıkken ba-ba-ba yada de-de-de gibi hecelemelerini konuşma olarak yorumlarlar. Aslında bu konuşma değildir. Çünkü önce çocuğun anlaması ve anladığını kelimelere dökmesi gerekir.

bebek

Çocukların 9-10 aylık itibari ile baba görünce baba demesi, dedeyi görünce dede demesi gibi isimlendirmeleri yapmaya başladığı görülmektedir. Bir yaş itibari ile de 2 kelimelik cümleler kurmaya başlaması gerekir. 1-1.5 yaş arasında bebekler “baba gel”, “anne mama yaptı” gibi basit cümleler kurmaya başlamalı. Bu cümleleri kurmaya başladığı zaman çocukların konuşmayı söktüğü anlaşılır.

Sağlık açısından önemli sorun olarak kabul edilen şey, çocuğun 3 yaşında sonra da konuşmaması ve konuşmanın geriye gitmesidir.

Sonuç olarak sizin sorunuza gelirsek;

Bebeğiniz yaklaşık 1.5 yaşında ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz’ın verdiği bilgiler doğrultusunda basit iki kelimelik cümleler kurabiliyor. Bu da çocuğunuz çok normal bir durumdur. Korkmanıza gereke yok.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir