2 Yıllık Bölümlerin Barajı Kaçtır?

Sponsorlu Bağlantılar

2 Yıllık Bölümlerin Barajı

Sizden Gelen Soru: 2 yıllık bölümlerin barajı kaçtır?

Cevap;

2012 yılında yapılan YGS ve LYS sınavlarına göre üniversite adayları aldıkları puanlar doğrultusunda tercihlerini yapacaklar.Alınan puanlara göre üniversite adayları 2 yıllık yada 4 yıllık üniversiteler için tercih yapma hakkı kazanacak.Peki 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerden hangisini tercih edebilecek? Kaç puan ve üzeri yapanlar hangi bölümleri tercih edebilecek? İşte cevaplar;

öss, sınav, üniversite

Üniversite adayları 2 yıllık bölümlerden herhangi birini tercih edebilmeleri için YGS sınavından 140 yada üzeri bir puan alması gerekir.Yani 140 puan barajını geçmesi gerekiyor.4 yıllık bölümlerden herhangi birini tercih edebilmesi için de 180 ve üzeri puan alması gerekir.Yani 180 puan barajını geçmesi gerekir.

140 Puan Barajı İçin Kaç Ne Yapmak Gerekir?

Tüm testlerden eşit olursa ortalama 16 net, 140’ı elde etmek için yeterli: Şöyle: 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal. Matematikten daha çok çözerek de 16’dan az soruyla 140 alınabilir. Örneğin matematikten ve fenden daha çok soru çözen biri 12 soruyu doğru yanıtlayarak da 140’ı aşa bi lir ve ya bunlardan az çözüp Türkçe veya sosyalden 20 soru çözerek de yapabilir.

180 Puan Barajı İçin Kaç Ne Yapmak Gerekir?

Tüm testlerden eşit olmak koşuluyla her testten 8’er net çıkarmak şartıyla 32 netle 180 baraj aşılabilir. Matematik ve fenden daha çok yaparlarsa 32’den daha az net yeterli olabilir. Matematik ve fenden az yaparlarsa 32’den daha çok soru çözmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir