Kategoriler
Soru / Cevap

2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılları Karadeniz fındık üretim miktarı nedir?

Sizden gelen soru:

2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılları Karadeniz fındık üretim miktarı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap:

Türkiye Fındık Üretimi

Ülkemizde fındık üretimi genel olarak Karadeniz Bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz, yıllara göre değişik göstermekle beraber, son on yıllık ortalamaya göre 550.000 tonluk fındık üretimi ile dünya üretiminin yaklaşık % 70’ini sağlamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2000 yılında 540 bin hektar olan fındık ekim alanları, 2013 yılında 700 bin hektara ulaşarak 2000 yılına oranla % 30’luk bir artış yaşanmıştır.

Ülkemizde fındık üretimi, 2844 sayılı Fındık Üretiminin Planlanması ve Dikim Alanlarının Belirlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde birçok kez değişikliğe uğrayan ruhsatlı üretim alanları en son 2011/1424 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 14 il ile sınırlandırılmıştır.

Söz konusu 14 il ve ilçeler aşağıda gösterilmiştir.

1.  Artvin: Borçka, Arhavi, Hopa ve Murgul,
  2.  Düzce: Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Gölyaka, Çilimli, Gümüşova, Yığılca ve Kaynaşlı,
  3.  Giresun: Merkez, Bulancak, Keşap, Tirebolu, Görele, Eynesil, Espiye, Dereli, Çanakçı, Güce, Doğankent, Yağlıdere ve Piraziz,
  4.  Kastamonu: Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, İnebolu ve Doğanyurt,
  5.  Kocaeli: Kandıra,
  6.  Ordu: Bütün ilçeler,
  7.  Rize: Ardeşen, Fındıklı ve Pazar,
  8.  Sakarya: Kocaali, Karasu, Akyazı, Hendek, Ferizli, Karapürçek ve Kaynarca,
  9.  Samsun: Çarşamba, Terme, Ayvacık, Salıpazarı, Ondokuzmayıs, Tekkeköy, Alaçam, Yakakent, İlkadım, Bafra, Asarcık, Canik ve Atakum
  10.  Sinop: Merkez, Ayancık, Türkeli, Erfelek, Gerze ve Dikmen,
  11.  Trabzon: Bütün ilçeler,
  12.  Zonguldak: Alaplı ve Ereğli,
  13.  Bartın: Merkez, Amasra ve Kurucaşile ve Ulus,
  14.  Gümüşhane: Kürtün.

Kararname ile bu il ve ilçeler dışındaki il ve ilçelerin tamamı ile yukarıdaki il ve ilçelerde 1 inci ve 2 nci sınıf tarım arazilerinde, % 6’dan daha az eğimli 3 üncü sınıf tarım arazilerinde, fındık bahçesi tesis edilmesine ve yenilenmesine izin verilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.

BÖLGELERE GÖRE TÜRKİYE FINDIK DİKİM ALANLARI

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 yılı Düzey-1 bölgelerine göre fındık dikim alanlarının dağılımına bakıldığında; yaklaşık % 60’lık kısmı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaklaşık % 19’luk kısmı Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve yaklaşık %20’lik bölümü Doğu Marmara Bölgesinde gerçekleştirilmektedir.

Türkiye il bazında fındık üretim miktarları (ton)

2013 yılı Düzey-1 bölgelerinde üretim miktarına bakıldığında ise, üretimin yaklaşık % 58’lik kısmı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaklaşık % 19’luk kısmı Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve yaklaşık % 22’si bölümü Doğu Marmara Bölgesinde gerçekleştirilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Ülkemizde 33 ilimizde fındık üretimi gerçekleştirilmekte olup, 2013 yılında fındık dikim alanlarının % 32’si Ordu, % 17’si Giresun, % 13’ü Samsun, % 10’u Sakarya, % 9’u Trabzon, % 9’u Düzce illerimizdedir.

İL BAZINDA TÜRKİYE FINDIK DİKİM ALANLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RenkliNOT