2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılları Karadeniz fındık üretim miktarı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılları Karadeniz fındık üretim miktarı nedir?

Cevap:

Türkiye Fındık Üretimi

Ülkemizde fındık üretimi genel olarak Karadeniz Bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz, yıllara göre değişik göstermekle beraber, son on yıllık ortalamaya göre 550.000 tonluk fındık üretimi ile dünya üretiminin yaklaşık % 70’ini sağlamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2000 yılında 540 bin hektar olan fındık ekim alanları, 2013 yılında 700 bin hektara ulaşarak 2000 yılına oranla % 30’luk bir artış yaşanmıştır.

TÜRKİYE’DE FINDIK ÜRETİM ALANI VE ÜRETİM DURUMU

Ülkemizde fındık üretimi, 2844 sayılı Fındık Üretiminin Planlanması ve Dikim Alanlarının Belirlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde birçok kez değişikliğe uğrayan ruhsatlı üretim alanları en son 2011/1424 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 14 il ile sınırlandırılmıştır.

Söz konusu 14 il ve ilçeler aşağıda gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
  1.  Artvin: Borçka, Arhavi, Hopa ve Murgul,
  2.  Düzce: Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Gölyaka, Çilimli, Gümüşova, Yığılca ve Kaynaşlı,
  3.  Giresun: Merkez, Bulancak, Keşap, Tirebolu, Görele, Eynesil, Espiye, Dereli, Çanakçı, Güce, Doğankent, Yağlıdere ve Piraziz,
  4.  Kastamonu: Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, İnebolu ve Doğanyurt,
  5.  Kocaeli: Kandıra,
  6.  Ordu: Bütün ilçeler,
  7.  Rize: Ardeşen, Fındıklı ve Pazar,
  8.  Sakarya: Kocaali, Karasu, Akyazı, Hendek, Ferizli, Karapürçek ve Kaynarca,
  9.  Samsun: Çarşamba, Terme, Ayvacık, Salıpazarı, Ondokuzmayıs, Tekkeköy, Alaçam, Yakakent, İlkadım, Bafra, Asarcık, Canik ve Atakum
  10.  Sinop: Merkez, Ayancık, Türkeli, Erfelek, Gerze ve Dikmen,
  11.  Trabzon: Bütün ilçeler,
  12.  Zonguldak: Alaplı ve Ereğli,
  13.  Bartın: Merkez, Amasra ve Kurucaşile ve Ulus,
  14.  Gümüşhane: Kürtün.

Kararname ile bu il ve ilçeler dışındaki il ve ilçelerin tamamı ile yukarıdaki il ve ilçelerde 1 inci ve 2 nci sınıf tarım arazilerinde, % 6’dan daha az eğimli 3 üncü sınıf tarım arazilerinde, fındık bahçesi tesis edilmesine ve yenilenmesine izin verilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.

BÖLGELERE GÖRE TÜRKİYE FINDIK DİKİM ALANLARI

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 yılı Düzey-1 bölgelerine göre fındık dikim alanlarının dağılımına bakıldığında; yaklaşık % 60’lık kısmı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaklaşık % 19’luk kısmı Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve yaklaşık %20’lik bölümü Doğu Marmara Bölgesinde gerçekleştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye il bazında fındık üretim miktarları (ton)

2013 yılı Düzey-1 bölgelerinde üretim miktarına bakıldığında ise, üretimin yaklaşık % 58’lik kısmı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaklaşık % 19’luk kısmı Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve yaklaşık % 22’si bölümü Doğu Marmara Bölgesinde gerçekleştirilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Ülkemizde 33 ilimizde fındık üretimi gerçekleştirilmekte olup, 2013 yılında fındık dikim alanlarının % 32’si Ordu, % 17’si Giresun, % 13’ü Samsun, % 10’u Sakarya, % 9’u Trabzon, % 9’u Düzce illerimizdedir.

İL BAZINDA TÜRKİYE FINDIK DİKİM ALANLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir