7. Sınıflara Uygun İcatlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] 7. sınıflara uygun icatlar? [/box]

Cevap:

Şimdi sizlere örnek icatlar vereceğiz.Bu icatları aşağıdaki gibi sıralayalım;

Çöpten Kolay Kurtulma İcadı

Çöpten Kolay Kurtulma icadı

Çöpten kolay kurtul projesinin amacı adından da anlaşıldığı üzere evimizde biriken çöpleri kolaylıkla çöpe göndermek için tasarlanmıştır. Genelde binaların yüksek katlarında oturan kişilere çöp atmak tam bir işkenceye dönüşebilmektedir. Bu proje ile çöpü genelde mutfak penceresindeki çöp yoluna atarsınız hepsi bu gerisi çöp kamyonunun işi. Yapım kuşağındaki bu proje ile genelde yüksek katlı binalar hedeflenmektedir. Bu proje yurt dışında ki bir çok ülkede uygulanmakta olur ülkemizde daha gerekli rağbeti görmemektedir.

Işıklı Saat İcadı

Işıklı Saat icadı

Işıklı saat projesinin amacı; gece uyandığımızda saatin kaç olduğunu karalık odada göremiyoruz. Bu projeye ani bir el hareketi ile sensor el hareketini algılar ve ışığı 5 saniye açar. Sonra ışık söner. Bu projenin ilgi çekici olmasını sağlamak için saat gövdesi ahşaptan yapılmış ve biraz teknoloji, biraz tarihi eser görünümü verilmeye çalışılmış. İlkellik ve teknolojinin güzel bir kombinesi olarak karşımıza çıkmış.

Işıklı ve Alarmlı Posta Kutusu İcadı

Işıklı ve Alarmlı Posta Kutusu icadı

Işıklı ve alarmlı posta kutusunun amacı postalarımızın çalınması engellemektir. Posta kutusu ve içerisine monte edilmiş alarm kapı girişine lamba ise evimize monte edilecektir. Böylece posta geldiğinde evimizde ki lamba ışık verir ve postanın geldiği anlaşılır. Eğer ki mektubumuzu birisi bizden habersiz okumak isterse veya çalmak isterse alarmla kaçması hedeflenmiştir. Günümüzde pek kullanılmamakta fakat hırsızlığın fazla olduğu bölgelerde kesinlikle kullanılması gereken projedir.

Güvenli Priz İcadı

Güvenli Priz icadı

Güvenli prizde amaç; genelde küçük yaştaki çocukların prize çivi, ince tel gibi metal eşyaları sokarak hayatlarını tehlikeye atmalarını önlemek için geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalarda her yıl ülkemizde bir çok çocuğun bu şekilde elektriğe çarpıldığı ortaya çıkmıştır. Güvenli prizin etkin kullanılması için proje duvar içerisine ( gömme ) yapılarak monte edilmelidir. İkinci olarak da proje duvar üzerine monte edilecekse üzerine çiçek, telefon, gibi eşyalarımızı koymak için faydalı bulunmuştur. Güvenli priz projesinin içerisinde görmüş olduğunuz priz kapaklı modeldir. Günümüzde güvenlik açısından bu prizler kullanılmaktadır. Güvenli priz projesinin içine eklenecek prizin kapaklı olmasına gerek yoktur.

Nem Tutmayan Tuzluk İcadı

Nem tutmayan tuzluk icadı

Nem tutmayan tuzluğun yapılma amacı; tuzlukların nemlediğinde içindeki tuzun dökülememesine son vermektir. Tuzluğun işi bittiğinde kutusunun üzerinde aşağıdan lamba yardımı ile hafiften ısınması amaçlanmıştır. Proje biraz daha estetik hale getirilirse evlerin vazgeçilmezi olmaya aday projelerdendir. Elektrik israfını önlemek içinde projenin uygun bir yerine anahtar monte edilmelidir. Nem tutmayan tuzluk projesinin amacı ve çalışması çok güzel fakat ışığı açıp kapamaya yarayan anahtar yeri daha estetik olabilirdi.

El Yakmayan Soba İcadı

El yakmayan soba icadı

El yakmayan sobada amaç; sobalı evlerde ısınmak için sobaya yaklaştığımızda elbiselerimiz yanması ve diğer amaç olarak da küçük yaştaki çocukların sobaya dokunmasını önlemek için tasarlanmıştır. Yapım kuşağında yapılmış olan bu projede sobanın yaklaşık 10cm gerisine ısıl iletkenliği küçük olan aynı zamanda sıcaklıkla özelliği değişmeyen tel duvar eklenmesidir. Burada sobanın hem verdiği ısıdan kayıp yoktur hem de proje amacına ulaşmıştır. El yakmayan soba projesi yapılırken yaratıcılığın ön plana çıktığı gözlenmektedir.

Kırmızı Işıkta Mecburi Duruş İcadı

Kırmızı mecburi duruş icadı

Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızıda mecburi duruş projesinin amacı; trafik kırmızı ışıkta durmayıp kazalara sebep olan trafik canavarı diye tabir ettiğimiz kişilerin önüne geçmektir. Kırmızı ışık yandığında görülmüş olan bariyer otomatik olarak aşağıya inmekte ve yolu geçişe kapatmaktadır. Bu projenin uygulanmasında ilk başlarda aksaklıklar yaşanacağı muhakkaktır. Fakat insanımız ışıkların nasıl çalıştığını öğrendiğinde ışık kazaları büyük ölçüde son bulacaktır. Bu proje ile ambulansın yolunun da tıkanacağı düşünülmüş ve bu sebebden ambulans, polis, itfaiye gibi geçiş önceliği olan araçlara da özel yol tasarlanmış ve aşağıda ki gibi bir çalışma ortaya çıkmıştır.

Özel Tasarımlı Masa İcadı

Özel tasarımlı masa icadı

Özel tasarımlı masa projesi diğer projelere göre basit görünse de yapmış olduğu iş insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik güzel bir çalışmadır. Yapım kuşağında tasarlanmış olan bu icat ile elimizde ki  eşyalarımız masanın yanında görülen bölmeye koyarak masayı daha aktif kullanmak amaçlanmıştır. Okullarda öğrencilerin çanta veya kitaplarını koymaları açısından fayda sağlar.

Kaynak

Tişört Katlama Makinesi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  irem
  06 Mayıs 2015 - 16:32

  berbat bu ne yaaa rezil bi site

  ali haydar arpacık
  27 Şubat 2014 - 20:31

  hiç güzel şeyler yok sadece elbise katlama güzeldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir